Emekli öğretmenlere vefa

Eğitim – İş Sendikası Aydın Şubesi, emekliye ayrılan sendika üyesi öğretmenleri kahvaltıda buluşturdu. Emekli öğretmenlere eğitim camiasına ve sendikaya katkıları için plaket takdim edildi.

Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası (Eğitim – İş) Aydın Şubesi, emekliye ayrılan üyelerini unutmadı. Keyif Bahçesi’nde gerçekleştirilen kahvaltılı etkinlikte, emekli öğretmenlere eğitim camiasına ve Eğitim – İş’e katkılarından dolayı plaket takdim edildi.

Etkinlikte konuşan Eğitim – İş Aydın Şube Başkanı Remzi Çomakçı, geçen yıllarda 3600 ek gösterge konusunda öğretmenlerin beklenti içinde olduklarını anımsatarak, “Biz bu işin takipçisi olmaya, 3600 konusundaki kararlı mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz. Kısa vadede bir seçim gözükmediği için bu sene il genelinde yüze yakın arkadaşımız emekli oldu. İl genelinde emekli olan arkadaşlarımızın 49’u da Efeler ilçemizde. 49 arkadaşımızın hepsi buraya gelemedi. Mazereti olan arkadaşlarımız var. Şu anda 32 arkadaşımız burada. Aramızda olan, olamayan tüm arkadaşlarımıza bundan sonraki hayatlarında başarı, sağlık ve mutluluklar diliyorum” dedi.

“BÜYÜMEYE DEVAM EDİYORUZ”

Eğitim – İş dışındaki sendikaların kan kaybettiğini savunan Çomakçı, “Yetkili sendika da dâhil olmak üzere üye yitirirken bizim her geçen gün, ama 2 ama 3 ama 5 yeni arkadaşımıza saflarımıza katarak büyümeye devam ediyoruz. Bu da bizim durduğumuz yerin ne kadar doğru ve isabetli olduğunun bir göstergesi ve kanıtıdır. Öğretmenler odasına gidiyoruz. Birçok öğretmen arkadaşımız herhangi bir sendikaya üye olmadığı halde diyor ki, ‘gönlümüz sizinle.’ Biz de diyoruz ki, ‘gönlünüz yine bizimle olsun ama siz de bizimle olun’ diyoruz. Ama kimisi değişik sebeplerle, kimisi de o cesareti gösteremediği için üye olmuyor. Yürekleri bizimle beraber atıyor ama üyelik konusunda biz de çok ısrarcı olamıyoruz” ifadelerini kullandı.

“TORUNLARINIZA ANLATACAKSINIZ”

Türk siyasi tarihinin farklı kesitlerinden örnekler veren Çomakçı, şöyle devam etti: “Cumhuriyet’in öğretmenleri olarak Cumhuriyet’e karşı bir görevimiz ve sorumluluğumuz var. Cumhuriyet’in kazanımlarını korumaya, genç nesillere Atatürk’ü, Cumhuriyet’in temel değerlerini anlatmaya devam edeceğiz. Ben Cumhuriyet’le doğdum, Cumhuriyet’le ölmek istiyorum. Bugüne kadar demokrasi ve Cumhuriyet mücadelesinde Eğitim – İş’in onurlu emek mücadelesine verdiğiniz katkılardan dolayı sonsuz teşekkür ediyorum. Ama mücadele devam ediyor. Milli Eğitim’den emekli olabilirsiniz, öğretmenlik mesleğinizden kendinizce emekli saysanız bile bundan sonra da Atatürk’ü, Cumhuriyet’i anlatmaya devam edeceğiz. Şimdiye çocuklara, gençlere anlattınız. Bundan sonra da torunlarınıza anlatacaksınız.”

Konuşmanın ardından emekli öğretmenler tek tek sahneye çağrılarak, plaketleri takdim edildi. Emekli öğretmenler, meslektaşlarıyla anı fotoğrafı çektirmeyi ihmal etmedi.