Emeklilik hayalini erken gerçekleştirdi

Efeler’in tarihi çarşısı Hasır Pazarı’nda sahaflık yapan 38 yaşındaki Fehmi Keskin, emeklilikte yapmayı planladığı işi gençlik yıllarında yaşama geçirerek hayalini erken gerçekleştirdi.

Efeler’in tarihi çarşısı Hasır Pazarı’nda 3 yıldan beri sahaflıkla uğraşan Fehmi Keskin, kitapseverlere önemli bir hizmet sunuyor. 8 metrekarelik dükkânına 8 bin kitabı sığdıran Keskin, “Bu iş benim emeklilik hayalimdi. Biraz erken oldu. Deyim yerindeyse erken emekliliğimi aldım. Çünkü benim daha önce yine Aydın’da kitap kafem vardı. Kafe işlerinden sıkılınca ilerde yapacağım işi biraz daha erkene aldım. Kent merkezindeki tek sahafım. Bunun için mutluyum” dedi.

“TARİHİ DOKUYA UYGUN BİR MESLEK”

Gazetemize konuşan Keskin, sahaflıktan önce kitap kafe işlettiğini anlattı. Hasır Pazarı’nın kentin tarihi bir merkezi olmasından hareketle bilinçli olarak sahaf dükkânını burada açtığını vurgulayan Keskin, “Çünkü sahaflığı bu tarihi dokuya uygun bir meslek olarak görüyorum. Müşteri kitlemi genellikle akademisyenler ve üniversite öğrencileri oluşturuyor. Aynı zamanda Adnan Menderes Üniversitesi’nde arkeoloji üzerine lisansüstü eğitimimi sürdürmekteyim. Aydın’da ikinci el kitap kültürü pek fazla yok. Üç yıldır bu kültürü geliştirmeye çalışıyorum. Kitapları okurlarımızdan satın alıyoruz, takas yapıyoruz. Sürekli bir kitap dolaşımı var. Fiyatlarımız da gayet makul. Dükkânımda araştırma incelemeden romana kadar geniş yelpazede kitaplar var” ifadelerini kullandı.

“KİTAPLAR HAYATIMIN MERKEZİNDE”

Sahaflığın esasen emeklilik hayali olduğunu aktaran Keskin, şöyle konuştu: “Biraz erken oldu. Deyim yerindeyse erken emekliliğimi aldım. Çünkü benim daha önce yine Aydın’da kitap kafem vardı. Kafe işlerinden sıkılınca ilerde yapacağım işi biraz daha erkene aldım. Bunun için mutluyum” diye konuştu. Hayatında televizyon ve internetin pek fazla yer almadığına dikkati çeken Keskin, “25 yıldır sürekli okuyan bir insanım. Kitaplar benim hayatımın merkezinde. Bir kitap eğer ilgimi çekiyorsa okumadan rafa koymam. Öyle de bir özelliğim var.”

“SÜREKLİ TATİLDE GİBİYİM”

Okuma alışkanlığının kişinin içinde olması gereken bir şey olduğunun altını çizen Keskin, “Ortaokul çağındaki çocuklara Çalıkuşu’nu okutursanız o çocuklar kitap okuma alışkanlığı kazanamazlar. Kuşağa göre, kişi kaç yaşında olursa olsun özel zevklerine göre, hobilerine göre kitaplarla okuma alışkanlığı kazandırmanız mümkün olabilir. İnsan sevdiği işi yaparsa sürekli tatilde gibidir. Ben günde 12 saat tatil yapıyorum. Geliyorum, kitabımı okuyorum. Çayımı kahvemi içiyorum. Bir günde ortalama 350 – 400 sayfa kitap okuyorum. Çoğunlukla araştırma – inceleme, sosyoloji ve felsefe kitapları okuyorum” diye konuştu.