Engellerini sporla aştılar

İncirliova’da Aydın Judo Kulübü Başkanı Mustan Şimşek, Sökeli konuşma ve işitme engelli Mehmet Ali Uyanık ve Yadigar Talayhan’ı 4 ay çalıştırarak Türkiye şampiyonu yaptı.

Söke’de yaşayan konuşma ve işitme engeli bulunan Mehmet Ali Uyanık (24) ve Yadigar Talayhan (25), tanıştıkları Aydın Judo Kulübü Başkanı Mustan Şimşek’ten (50) kendilerini çalıştırmasını istedi. Antrenör Şimşek, sporu seven ve daha önce judo yapmayan iki genci 4 ay boyunca çalıştırdı. Çalışmaların sonucunda Uyanık ve Talayhan 25 Ocak’ta Kilis’te yapılan Spor Toto 2020 Ümitler Türkiye Judo Şampiyonasına katıldı. Burada Mehmet Ali Uyanık 60 kiloda ve Yadigar Talayhan ise 78 kiloda kendileri gibi işitme ve duyma engelli sporcuları yenerek Türkiye Şampiyonu oldu. İki sporcunun kısa sürede elde ettiği başarıdan dolayı büyük mutluluk duyan Mustan Şimşek iki sporcunun da müthiş istekli olduğunu söyledi.

“5 AY İÇERİSİNDE İNANILMAZ YERLERE GELDİLER”

Aydın Judo Kulübü Başkanı Mustan Şimşek, iki sporcuyla da çok kolay anlaştıklarını belirterek, “İki arkadaşla 5 ay önce tanıştık. Judoyu bu kadar çok sevebilen bu gençler hem işitme hem de duyma engellidir. Sporla her şeyin daha güzel olduğunu gördüm. 5 ay içerisinde ikisi de inanılmaz yerlere geldi. Kısa süreli yaptığımız çalışmalarla ikisi de Türkiye Şampiyonu oldu. Nisan ayında Fransa’da yapılacak bir şampiyonada virüs nedeniyle iptal oldu. Ancak 2021 yılında yapılacak olimpiyatlar katılacaklar buradan iyi bir derece elde etmeyi hedefliyoruz. Ben Türkiye ve Aydın’daki tüm işitme, duyma ve görme engelli çocukların spor yapmasını istiyorum. Biz 7’den 70 kadar spor yapmak isteyen herkese açığız” diye konuştu.

“İŞİ KELİMEYLE DEĞİL TEKNİKLE ANLATTIK”

İkisiyle de spor anlamında aynı dili konuştuğunu belirten ve aynı zamanda antrenörlük yapan Şimşek, “Teknik olarak hemen kapıp öğrendiler. İşi kelimeyle değil teknikle anlatarak çözüyoruz. Ocak ayında Kilis’te yapılan Judo müsabakalarında Türkiye şampiyonu oldu. İki gençte Söke’den haftanın 5 günü 70 kilometre yol kat ederek büyük bir zevkle çalışmalara ara vermeden katılıyorlar. İki gencinde hedefi önce Avrupa sonra Dünya şampiyonluğu olacak” dedi.