Erdem: Değişiklik elbette tartışılabilir

Eski AK Parti Aydın Milletvekili Mehmet Erdem, ‘yüzde 50+1’ konusuyla ilgili, “Değişiklik elbette tartışılabilir. Demokratik sistemde her şey tartışılır. Ancak AK Parti’nin gündeminde bu yok” dedi.

TBMM’nin 23, 24 ve 26’ncı dönemlerinde AK Parti Aydın Milletvekilliği yapan Mehmet Erdem, eski Bakan Faruk Çelik’in Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili yaptığı, “İlk turda yüzde 40 ve üzeri oy alan seçilsin. Yüzde 50+1 formülü Türkiye'yi yorar” açıklamasını değerlendirdi.

Gazetemize konuşan Erdem, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi kapsamında yüzde 50+1 oranında oy alan kişinin Cumhurbaşkanı olduğunu anımsattı. Yüzde 50+1 oy almanın kolay olmadığına dikkati çeken Erdem, “Bunun sonucunda ittifaklar oluştu. Ama yeni hükümet sisteminde koalisyon riski veya anlaşmazlıklar sebebiyle hükümetin kurulmaması gibi bir durum söz konusu değil. Toplumun yüzde 50+1’inin desteğini alanların hükümeti kurması, demokratik standartlar açısından önemli bir husus” dedi.

“ÇÖZÜM YERİ TBMM”

“Değişiklikler elbette tartışılabilir” görüşünü aktaran Erdem, eski Bakan Faruk Çelik’in kişisel görüşünü ifade ettiğini belirtti. AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik’in partinin gündeminde bu konunun olmadığını söylediğini hatırlatan Erdem, “Bundan sonraki süreçte siyasi partiler görüşlerini söyleyebilirler. AK Parti’nin gündeminde bu yok. Bu sistemi zaten AK Parti ortaya koydu. Kamuoyundan da anayasa değişikliğiyle desteğini aldı. AK Parti olarak resmi görüşü açıkladı. Bundan sonraki süreçte de diğer partiler görüşünü net bir şekilde ortaya koymalı. Muhalefet de görüşünü ortaya koymalı. Ondan sonra çözüm yeri TBMM’dir, ondan sonra da halkımızın tercihidir. Demokratik sistemde her şey tartışılır. Ancak AK Parti’nin gündeminde bu yok” ifadelerini kullandı.