‘Erik dalı gevrektir’ oynayarak erik hasadına başladılar

İncirliova’da iki bin ailenin geçimini sağladığı papaz eriği hem rekolte hem de fiyat bakımından üretici ve satıcının yüzünü güldürdü. Erik üreticileri ile işçiler erik sezonuna ‘Erik dalı gevrektir’ eşliğinde oyun havası oynayarak başladı.

Aydın'ın en fazla erik üretiminin gerçekleştiği yer olan İncirliova'da üreticiler, sezona mutlu girdi. Yaklaşık 2 bin kişinin geçim kaynağı haline dönüşen papaz eriğinde rekolteyle fiyatların 8 ile 10 lira arasında toptan satılmasına üretici ve tüccarlar sevindi. Üretici ile tüccarlar mahsulde rekolte ve fiyatlarında iyi olmasıyla erik bahçesinde ‘Erik dalı gevrektir’ oyunuyla erik hasadına başladı.

Bölgede bahçelerden toplanan papaz erikleri Sandıklı Mahallesinde kurulan işletmelerde ayıklanarak 1 kilo ve 500 gramlık paketlere dönüştürülüyor. Paketlenen papaz erikleri başta İstanbul, Bursa, Antalya ve İzmir olmak üzere yurdun çeşitli illerindeki hallere gönderiliyor. Bölgede 5 bin dönüm arazideki ağaçlardan yılda 700 ton civarında papaz eriği üreten üreticiler elde ettikleri gelirle de ekonomiye katkı sağlıyor.

700 TON ERİK BEKLENİYOR

Sandıklı Mahallesi'nde erik üretimi ve tüccarlığını yapan evli ve 2 çocuk babası 49 yaşındaki Bayram Büyüten, “Papaz eriği toplanacak kıvama geldi. Bu yıl kalitede yerinde. Koronavirüs nedeniyle işçi bulmakta zorlanıyoruz. Yine de illerdeki hallere ve marketlere ürünleri yetiştirmeye çalışıyoruz. Biz bütün imkanlarımızı devlete hizmet için elimizden gelen her şeyi yapmaya çalışıyoruz. Fiyatlarda 8 ila 10 lira arasında değişiyor. Tabi bu fiyatlar ilerleyen günlerde değişebiliyor. Geçen yıl 500 ile 600 ton arasında ürün aldık. Bu yılda 700 ton civarında ürün bekliyoruz. Rekolte ve fiyatlardan memnunuz” dedi.

Sandıklı Mahallesi Muhtarı Fazlı Kurşunlu ise, “Mahallemizde 8 tane erik ayıklanması için çiftçilerimize katkı amacında ardiye yeri yaptık. Burada üretilen en iyi erik kalitesi Türkiye’nin her yerine gidiyor” diye konuştu.

“İŞÇİ BULMAKTA ZORLANIYORUZ”

Dayıbaşı Neriman Cenger, koronavirüs nedeniyle işçi bulmakta zorlandığını belirterek, “Burada dayıbaşılık yapmaktayım. Aynı zamanda da oğluma ait erik işletme işyeri var. İşçileri koronavirüs nedeniyle bulmakta zorlanıyoruz. Bulduklarımızı da 6-7 kişi minibüslere bindirerek getiriyoruz. Normal zamanda istenildiğinden daha fazla işçi bulabiliyorum. Yeter ki işimiz olsun. Şu an milletin de çalışmaya ihtiyacı var ama bu yasaklarda biraz etkiledi” dedi.

İşletme sahibi Mehmet Cenger ise, “Aydın’ın çeşitli yerlerinden gelen erikleri burada makinelerde önce irili ufaklı ayıklıyoruz. Ayıklanan erikler paketler haline dönüştürerek çeşitli illere sevk ediyoruz. Rekolte de erik de güzel” diye konuştu.