Eski Başkan Soran, sonsuzluğa uğurlandı

Eski Sosyal Demokrat Halkçı Parti (SHP) Aydın İl Başkanı 76 yaşındaki İsmet Soran, mücadele ettiği hastalığa yenik düştü. Soran, eski SHP Lideri ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın’ın da katıldığı törenle ebediyete uğurlandı.

Geçmişte Yol Su Elektrik Kurumu (YSE) Aydın İl Müdürlüğü ile SHP Aydın İl Başkanlığı görevlerinde bulunan İsmet Soran (76), 2 yıldır mücadele ettiği amansız hastalığa yenik düştü. Ankara’da tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitiren Soran’ın cenazesi Aydın’a getirildi. Bey Camisi’nde düzenlenen cenaze törenine eski SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın’ın da aralarında bulunduğu çok sayıda isim katıldı. Çok sayıda sosyal demokrat siyasetçinin de çelenk gönderildiği görüldü. Cenaze namazı öncesinde, aile fertleri taziyeleri kabul etti. 3 çocuk babası Soran’ın cenazesi kılınan namazın ardından Tellidede Mezarlığı’nda toprağa verildi.

KARAYALÇIN, SORAN’I ANLATTI

Cenaze öncesinde basın mensuplarına açıklamalarda bulunan eski SHP Lideri Karayalçın, “Rahmetli İsmet Soran, benim il başkanımdı, yol arkadaşımdı. İlişkilerimiz aslında siyasetten önce başladı. 1978 – 1979 yıllarında ikimiz de Köyişleri Bakanlığı’ndaydım. İsmet Bey, Aydın’da YSE İl Müdürlüğü yapıyordu. Ben Ankara’da müsteşar yardımcısıydım. 3. Ecevit Hükümeti döneminde yoğun olarak kırsal alana hizmet götürmek için çalıştık” dedi.

Soran’la birlikte siyaset yaptıklarını, iletişimlerinin sonraki dönemde de sürdüğünü belirten Karayalçın, “Birbirimize olan sevgimizi, saygımızı koruduk. Hüzünle, rahmet duygularımızla Başkanımızı uğurluyoruz. Allah’ın rahmeti üzerine olsun. Mekânı cennet olsun Başkanımızın” diye konuştu.