Eski düğün alışverişleri kalmadı

Türkiye’de Mart’tan beri etkili olan yeni tip koronavirüs (Kovid – 19) salgını, sarrafları da doğrudan etkiledi. Aydınlı sarraf Mehmet Yavaşoğlu, eski düğün alışverişlerinin olmadığını söyledi.


Çin’in Wuhan kentinden yayılarak tüm dünyayı etkisi altına alan Kovid – 19 salgını, hemen her sektörü olduğu gibi sarrafları da etkiledi. Normal zamanlarda düğünlerin yoğunlukla yapıldığı yaz aylarını hareketli geçiren sarraflarda şimdilerde daha durgun bir dönem yaşanıyor.

Efeler’deki Batı Gazi Bulvarı’nda 30 yıldan bu yana sarraflık yapan Mehmet Yavaşoğlu, piyasanın durumunu Yeni Kıroba’ya anlattı.

Şu sıralarda altın fiyatlarında düşüş yaşandığına değinen Yavaşoğlu, “Bir haftadan beri 10 – 15 lira arasında düşüş söz konusu. Bu da bakalım ekonomiye nasıl bir etki yapacak? Hep birlikte göreceğiz” dedi. Fiyattaki düşüşün işlere yansıyıp yansımadığını değerlendiren Yavaşoğlu, “Şu anda normal. Zaman gösterecek. Nasip işi. Bizim işler anlık oluyor. Zaten bu sene düğün pek olmadı. Bizim sektörü çok etkiledi. 14 ayarda pek satış olmadı. Çok şükür rızkımızı çıkarıyoruz” yorumunu yaptı.

BEŞİ BİR YERDE 16 BİN LİRA

Anlık fiyatlar hakkında bilgi veren Yavaşoğlu, 22 ayar bileziğin 439 liradan, 18 ayar bileziğin 400 liradan, 14 ayar bileziğin ise 390 liradan satışa sunulduğunu kaydetti.

Beşi bir yerde fiyatının 16 bin 100 lira olduğunu aktaran Yavaşoğlu, bir gram takı altının 460 lira, çeyrek altının ise 790 liradan satıldığını ifade etti. Yavaşoğlu, yarım altının fiyatının bin 580 lira, tek atanın ise 3 bin 150 lira olduğunu kaydetti.

Genellikle gram ve çeyrek altının ilgi gördüğün anlatan Yavaşoğlu, yatırım yapmak isteyenlere altın almalarını tavsiye etti.

Eski düğün alışverişlerinin kalmadığına dikkati çeken Yavaşoğlu, “Eskiden düğün alışverişi için gelenler, en azından 5 – 10 tane Adana burma alırdı. Şu anda alyans, kolye, tek taş, belki de bir küpe almakla yetiniyorlar” diye konuştu.