Güncel

Eski müze alanı kütüphane olacak

Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürü Doç. Dr. Umut Tuncer, kent merkezindeki eski müze arazisinde yeni nesil kütüphane kurulacağını belirterek, “2023 yılında projesinin çizilmesi hatta belki de temelinin atılmasının bile mümkün olabileceği bir süreci başlattık” dedi


Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürü Doç. Dr. Umut Tuncer, 1973 – 2012 yılları arasında Aydın Müzesi olarak hizmet veren alana yeni nesil kütüphane inşa edileceğini ve buranın bir cazibe merkezi olacağını dile getirdi.

Yeni Kıroba’ya özel açıklamalarda bulunan Tuncer, “Binanın lokasyonu şehir içinde, çok avantajlı bir konumda. Tam merkezde. Yaklaşık 6 buçuk dönüm üzerindeki eski yapının okullar arasında olması bize buranın Aydın ilinin ihtiyaç duyduğu donanımlı hacmiyle, niteliğiyle, yeterli bir kütüphane yapılması noktasında teşvik etti. Sayın Bakanımıza, buranın kütüphane yapılmasıyla ilgili projemi arz ettim. Sayın Bakanım da çok olumlu karşıladı, talimatlar verdi” dedi.

“MİMARİSİYLE CEZBEDECEK”

Bakanlığın bu alanı yatırım projesine alacağını dile getiren Tuncer, “Aslında yaklaşık bir yıldır buranın yatırım planına alınması için çalışma yürütüyorduk. Fakat buradaki aksaklık, biraz da önceki dönemlerde, binanın restore edilmesiyle ilgili yapılan bir ihalenin henüz iptalden kaldırılmış olmamasıyla ilgiliydi. Tasfiye süreci olarak tanımlanan, daha önce ihaleyi restore etmek üzere kazanan firmanın ilişiğin kesilme sürecini beklemek zorunda kaldık. Bu süreç geçtiğimiz ay tamamlandı. Bakanlığımız Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’ne tahsisli olan bu arazi, yine bakanlığımızın Kütüphaneler Genel Müdürlüğü’ne devroluyor. Bu yıl kısmetse yatırım planına alınıp, 2023 yılında projesinin çizilmesi hatta belki de temelinin atılmasının bile mümkün olabileceği bir süreci başlattık. İnşallah burası Aydın için yeni nesil bir kütüphane olarak tüm vatandaşlarımıza hizmet veren bir mekâna dönüşecek” değerlendirmesinde bulundu.

Tuncer, eski müze binasının yıkılacağını belirterek, “Yeniden inşa edilecek bina, turistik, modern, mimarisiyle insanları cezbeden, yaşayan, organik bir kütüphaneye dönüşecek” dedi.

DONANIMLI KÜTÜPHANE İHTİYACINI KARŞILAYACAK

Aydın’ın okumayı seven bir kent olduğuna dikkati çeken Tuncer, şöyle devam etti: “Aydın’da entelektüel insanlar var. Şimdiki kütüphanemizin iklimi, atmosferi çok güzel. Kütüphaneyi muhafaza edeceğiz. O kütüphane bir şube kütüphanesi olarak çalışmaya devam edecek. Ama majörde daha büyük, daha donanımlı bir kütüphaneye ihtiyacımız var. Öğrencilerimizin de daha donanımlı, hacimli mekânlara ihtiyacı olduğunu biliyoruz. Okullar bölgesi burası. Tam şehrin ortasında. Belki parayla satın alamayacağınız kıymetli bir arazi. Dolayısıyla buranın mutlaka Aydın’da kütüphanecilik hizmetinde bir merkeze dönüşmesi gerektiğini düşünüyorum.”

Tuncer, 6 buçuk dönümlük arazide kütüphanenin yanı sıra yeşil alanın da olacağını sözlerine ekledi.

BİNANIN GEÇMİŞİ

Hasanefendi Mahallesi’nde 1969 yılında temeli atılan bina, 23 Nisan 1973 tarihinden itibaren ‘Aydın Müzesi’ olarak hizmet vermeye başlamıştı. Binanın geniş bir bahçeye sahip olması nedeniyle Aydın yöresinden derlenmiş heykeller, lahitler, sütunlar ve çeşitli dönemlere ait taş eserler burada sergileniyordu. 2000’li yıllarda restorasyona alınan bina, yeniden ziyarete açıldığı 22 Mayıs 2003 tarihinden 2012’ye kadar müze olarak hizmet vermeye devam etmişti. Ilıcabaşı Mahallesi’ndeki Aydın Arkeoloji Müzesi, 2012’de dönemin Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın da katıldığı törenle hizmete açılmıştı.

2015’te eski müze binasının ‘Adnan Menderes Demokrasi ve Etnografya Müzesi’ olması kararlaştırılmış ve çalışmalara başlanmıştı. Ancak söz konusu müzenin merhum Başbakan Adnan Menderes’in doğduğu yer olan Çakırbeyli Mahallesi’nde inşa edilmesi kararının ardından eski müze binasındaki inşaat çalışmaları durdurulmuştu.