Eski parlamenterlerin adı yaşatılacak

Aydın Büyükşehir Belediye Meclisi, geçmiş dönemlerde Aydın milletvekilliği yapan merhum Muharrem Sökeli ve Mehmet Yüzügüler’in isimlerinin yaşatılmasına ilişkin önergeyi gündeme aldı.

Aydın Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Ekim ayı birinci toplantısı Başkan Özlem Çerçioğlu yönetiminde yapıldı. Toplantıda, geçmiş yıllarda Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) Aydın’ı temsil eden merhum Muharrem Sökeli ve Mehmet Yüzügüler’in adının yaşatılmasına ilişkin ortak önerge gündeme geldi. Sökeli’nin adının Efeler’de, Yüzügüler’in adının ise Nazilli’de herhangi bir cadde, bulvar, park veya meydana verilmesini teklif eden önerge, oy birliğiyle kabul edilerek İmar Komisyonu’na havale edildi. TBMM’nin 16. Yasama Dönemi’nde CHP’den Aydın milletvekilliği yapan Sökeli, 1988 – 1992 yılları arasında Aydın Baro Başkanlığı görevinde bulunmuştu. Sökeli, 2017 yılında, 89 yaşında hayata veda etmişti.

BELEDİYE BAŞKANLIĞI DA YAPMIŞTI

Geçtiğimiz günlerde yaşama veda eden Yüzügüler ise 12 Eylül 1980 öncesinde Adalet Partisi saflarında siyaset yapmıştı. 1984’te Anavatan Partisi’nden Nazilli Belediye Başkanlığına seçilen Yüzügüler, 1987’de ise Anavatan Partisi Aydın Milletvekili olarak parlamentoya girmişti. İnşaat Mühendisi olan Yüzügüler, 1991 genel seçimlerine kadar milletvekilliği görevini sürdürmüştü. Yüzügüler, Nazilli Ticaret Odası Meclis Başkanı Gürdal Yüzügüler’in babasıydı.