Esnaf otopark istiyor

Ayakkabıcılar Arastası Yaşatma ve Kalkındırma Derneği Başkanı Mustafa Erdoğan, Zafer Meydanı’ndaki eski minibüs garajı arazisine modern katlı otopark yapılması çağrısında bulundu.

Ayakkabıcılar Arastası Yaşatma ve Kalkındırma Derneği Başkanı Mustafa Erdoğan, çarşı esnafından alışveriş yapmak üzere bölgeye gelen sürücülerin otomobillerini park edecek yer bulmakta güçlük yaşadığını belirterek, yıkılan minibüs garajı arazisine modern otopark yapılmasını talep etti.

Erdoğan, yaptığı açıklamada, ‘Ayakkabıcılar Arastası’ olarak anılan Barbaros Kapalı Çarşısı’nın en önemli sorunlarının başında otoparkın geldiğini aktararak, “Çarşıya gelen vatandaşımız araba park etmek için birkaç kilometrelik mesafeye gidiyor. İnsanlar yıllardır alışveriş yaptıkları esnafla dostluklarını devam ettirebilmek için bunu yapıyor. Ama bu yüzde 10’luk, yüzde 20’lik kesim. Yüzde 80’lik kesim ise çarşıya gelip alışveriş yapmakta zorlanıyor. Çünkü park edecek yer bulamıyorlar” dedi.

“AYDIN’IN GÖZBEBEĞİ”

2014 – 2019 döneminde Büyükşehir Belediyesi ile Efeler Belediyesi arasında yaşanan görüş ayrılığı nedeniyle Zafer Meydanı’ndaki eski minibüs garajının yıllardır atıl durumda olduğunun altını çizen Erdoğan, şöyle devam etti: “Aydın’ın en güzel, gözbebeği olan bir yerde toz, topraktan insan insanı görmüyor. O mahallede oturan sakinler de bu durumdan yakınıyor. Alan atıl durumda olduğu için gelişigüzel araba park ediliyor. Bizim düşüncemiz, oranın altı otopark yapılabilir. Üst kısmı da ticari alan olarak düzenlenebilir. O alana modern otopark inşa edilirse çarşımız da ferahlar.”

“TELEFERİK FAAL HALE GETİRİLMELİ”

Pınarbaşı Mesire Alanı’nın Efeler Belediyesi tarafından devralındığını hatırlatan Erdoğan, “Belediye ekiplerinin oranın canlandırılmasına yönelik çalışmalar yaptığını duyuyoruz. Bu güzel. Ancak yıllardır işlemeyen bir teleferik var. O teleferik mutlaka faal hale getirilmeli. İnsanlar Pınarbaşı’ndan teleferikle Aytepe’ye gidebilse çarşımızdan alışveriş yapan insan sayısı da artır. Barbaros Kapalı Çarşısı, teleferik yolu güzergâhında olduğu için esnafımıza olumlu yansımaları olur. Teleferik çalışırsa bu bölge daha çok yerli ve yabancı turist çekebilir” değerlendirmesinde bulundu.