Forum Aydın'da hareketli anlar

Forum Aydın Alışveriş Merkezi’nde (AVM) düzenlenen bomba imha ve yangın tatbikatı, gerçeği aratmadı. Senaryo gereği, AVM’ye yerleştirilen şüpheli paket, fünyeyle patlatıldı.

Forum Aydın AVM’de gerçekleştirilen bomba imha ve yangın tatbikatı nefes kesti. İtfaiye, sağlık, AFAD ve emniyet güçlerinin görev aldığı tatbikatta, senaryo gereği, Zeytin Meydanı’na şüpheli paket yerleştirildi. İhbar üzerine bölgeyi tahliye eden özel güvenlik görevlileri, şüpheli paketin bulunduğu alanı emniyet şeridiyle çevirdi. Ardından itfaiye, sağlık, AFAD ve emniyet güçlerine haber verildi. Olay yerine gelen bomba imha ekibi, gerekli güvenlik tedbirlerini aldıktan sonra şüpheli paketi fünyeyle patlatarak imha etti. Şüpheli paketin imha edildiği noktada, senaryo gereği, çıkan yangına Aydın Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı itfaiye ekiplerince müdahale edildi. Tatbikat kapsamında, AFAD ve 112 Acil Sağlık ekipleri de yaralanan vatandaşları AVM’den tahliye etti. Gerçeği aratmayan tatbikat, AVM’de hareketli dakikaların yaşanmasına neden oldu.

8 MİLYON ZİYARETÇİYİ AĞIRLIYORLAR

Forum Aydın AVM Müdürü Ali Kabakcı, yaptığı açıklamada, yılda yaklaşık 8 milyon ziyaretçiyi ağırladıklarını vurgulayarak, “Dolayısıyla bizim için hem ziyaretçilerimizin hem de çalışanlarımızın güvenliği ön planda. Bu sebeple, her yıl düzenli olarak bu tür tatbikatları icra ediyoruz ki, olası bir doğal afet, yangın ve benzeri olaylarda hazırlıklı olmak için organize ediyoruz. İnşallah olmaz ama böyle bir durum olursa biz ekip olarak hazırız. Tüm ekip çalışanlarımızı bu tatbikata dâhil ediyoruz. Kanun gereği de bunu yapmamız gerekiyor. Başarılı bir tatbikat gerçekleştirdik. Destek veren tüm birimlere teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.