Spor

“Futbolun bu kirlilikten kurtulması gerekiyor”

Efeler Belediye ve Efeler 09 SFK Başkanı Fatih Atay, bugün oynanan Kemalpaşaspor maçı öncesinde yaptığı basın toplantısında geçen hafta oynadıkları ve takımının 2-0 mağlup olduğu maçla ilgili teşvik primi iddiasında bulundu. Başkan Atay, gruplarında düşmesi kesinleşen Kemalpaşaspor’un da maç öncesi Kuşadası’nda 5 yıldızlı otelde 4 gün birileri tarafından ağırlandığını öne sürerek, “Aldıkları, anlaştıkları teşvik primiyle ilgili de kulağımıza çok kirli şeyler geliyor” dedi.

Efeler 09 SFK – Kemalpaşa maçının başlamasına yarım saat kala statta basın açıklaması yapan Başkan Atay, çarpıcı açıklamalar yaparak şunları söyledi, “Spor adına üzülüyorum, saatlerinize bakın bunu kaydedin çünkü maç başlamadı. Ben bu basın açıklamasını maç başlamadan önce yaptığımı tespit edin önce onu rica ediyorum hepinizden.

“Çok kirli bir 4-5 hafta yaşıyoruz”

Çok kirli bir 4-5 hafta yaşıyoruz bu BAL liginde. Çine Madranspor hayatında oynamadığı futbolu bize karşı oynadı ve bütün Madranspor seyircisi (madem böyle oynuyordunuz, sezon başından beri neden oynamadınız) dedi çünkü oynamalarının nedeni Sökespor'dan 200 bin lira teşvik primi aldıkları içindi arkadaşlar. Bu bir. İkincisi biraz sonra lig sonuncusu bir takımla oyun oynayacağız. Bu takımın düşmesi kesin.

“Maaşlarını alamayan rakip oyuncularımız 4 gün 5 yıldızlı otelde ağırlandı”

Maaşlarını alamayan çocuklar ama 4 gündür Kuşadası'nda 5 yıldızlı otelde birileri tarafından misafir ediliyor. Bu korkunç birşey ve aldıkları, anlaştıkları teşvik primiyle ilgili de kulağımıza çok kirli şeyler geliyor. Futbolun artık bu kirlilikten kurtulması gerekiyor. Biraz sonra maç oynanacak, galip de gelebiliriz mağlup da olabiliriz, beraberliğe de kalabiliriz, lider de bitirebiliriz, bitirmeyebiliriz de. Ama futbolun, Türk futbolunun amatörde bile böyle kirli bir hayattan kurtulması, berraklaşması gerekiyor. Bunu lider takımın bir başkanı olarak, çok uzun yıllar parlamentoda olmuş, bu spor yasasını çıkaran ve bu teşvik primlerinin suç olduğunu bilen bir kişi olarak sporun temizlenmesi adına yapma zorunluluğunu hissettim.

“Suç duyurusunda bulunuyorum”

Cumhuriyet savcılarına buradan suç duyurusunda bulunuyorum. Çine Madranspor'un futbolcularının ve teknik direktörünün hesapları kontrol edilsin. Sökespor'un başkanının ve isim sponsorunun hesapları kontrol edilsin lütfen. Ve düşmesi kesinleşen bu takımın 4 gündür Kuşadası'nda 5 yıldızlı otelde kim hesap ödedi bu öğrenilsin. Bunu futbol adına temiz bir sayfa açılması adına söylüyorum. Şampiyon olmak, lider olmak, bitirmek.. Bakın maçtan önce yaptım bunu. Maçtan sonra değil, mazeretlere sığınmak için değil. Lider de bitirebiliriz, bitirmeyebiliriz de. Hiç önemli değil. Lider olan bu takımın bir tek penaltı verilmedi arkadaşlar bakın oralara girmiyorum. Hakem şeylerine girmiyorum. Bırakın onları. Hata yapabilir hakemler, art niyetli olmadıkça sorun yok. Ama biraz önce söylediğim konu teşvik primi, yasal olarak suç. Bu suçun Cumhuriyet savcıları tarafından araştırılması gerekiyor. Bu nedenle temiz bir futbol sayfası açılması için, bunu bir sorumluluk adına yapıyorum.”