Geri dönüşüm için pedal çevirecekler

Aydınlılar Eğitim, Kültür ve Dayanışma Derneği öncülüğünde düzenlenen ‘Geri Dönüşüm İçin Bisikleti Pedalla’ projesi kapsamında, Aydınlı ve Avrupalı gençlerden oluşan grup, geri dönüşüm konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla pedal çevirecek.

Ankara’da faaliyet gösteren, Aydınlılar Eğitim, Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından hazırlanan ve Erasmus Programı + Gençlik Değişimleri bileşeni kapsamında desteklenen ‘Geri Dönüşüm İçin Bisikleti Pedalla’ projesinin açılışı, Efeler Halk Eğitim Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından söz alan Aydınlılar Eğitim, Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Halil Apaydın, derneğin faaliyetleri hakkında açıklamalarda bulundu. ‘Geri Dönüşüm İçin Bisikleti Pedalla’ adlı projeyle geri dönüşüm ve sürdürülebilir yaşam konularında farkındalık oluşturmayı hedeflediklerini vurgulayan Apaydın, bisiklet yolları konusunda toplumda duyarlılık oluşturulması gerektiğinin altını çizdi. Proje kapsamında Aydınlı gençler ile Avrupa’nın farklı ülkelerinden gelen 24 gencin pedal çevireceğini aktaran Apaydın, proje sayesinde Aydın’ın tarihi ve turistik merkezlerinin de Avrupa’dan gelen gençlere tanıtma olanağı sağlanacağını dile getirdi.

Apaydın’ın konuşmasının ardından Dernek Başkan Yardımcısı Arzu Akar, Erasmus Plus Programı hakkında katılımcılara bilgi verdi.

Daha sonra, etkinlik kapsamında Romanya, İspanya, Litvanya, Slovakya, Estonya, Polonya’dan gelen gençler, söz alarak düşüncelerini ifade etti.

“HUZUR VE BARIŞ ADASIYIZ”

Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, etkinlikte yaptığı konuşmada, Erasmus programlarının kültürlerarası etkileşim ve kaynaşmayı sağladığına işaret etti. Söz konusu projenin, Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden gelen gençlere, Türkiye’yi ve Aydın’ı tanıtma konusunda önemli bir fırsat oluşturduğuna değinen Köşger, “Gittiğiniz o ülkede o ülkenin kültürüyle ilgili bilgi sahibi oluyorsunuz. Bugün sabahtan itibaren uygulanmakta olan programda size farklı gelen şeyler olabilir. Biz bütün resmi programlarımıza şehitlerimizin hatırası önünde saygı duruşuyla başlarız. Arkasından İstiklal Marşı’nı okuruz. Biz çok kritik bir coğrafyada, varlığını sürdürmesi güç bir coğrafyada yaşayan bir ülkeyiz. Dolayısıyla ülkemizin etrafına bakarsanız Suriye’den, Irak’tan, İran’dan, Afganistan’dan, Ermenistan’dan, Gürcistan’a kadar bütün ülkelerde sıkıntılar vardır. Buna rağmen biz, bu riskli coğrafyanın ortasında huzur, barış ve insanlık adası demokratik bir hukuk devleti olarak varlığımızı devam ettiriyoruz. Bunu şehitlerimize borçlu olduğumuzu her fırsatta hatırlamayı bir görev addetmekteyiz” diye konuştu.

GERİ DÖNÜŞÜM BİLİNCİ OLUŞTURULACAK

Fosil yakıtların kullanımının azaltılması için bisikletin teşvik edilmesi gerektiğini anlatan Köşger, geri dönüşüm bilincinin oluşturulması bakımından önemli bir programın icra edildiğini vurguladı. Konuşmaların ardından, Apaydın, Vali Köşger’e plaket takdim etti. Etkinliğe, AK Parti Aydın milletvekilleri Metin Yavuz ve Rıza Posacı, İl Millî Eğitim Müdürü Seyfullah Okumuş, İl Kültür ve Turizm Müdürü Murat Yılmaz, Efeler Halk Eğitim Merkezi Müdürü Aytekin Sezgin, AYESOB Başkanı Selahittin Çetindoğan, AK Parti Efeler İlçe Başkanı Çağatay Gülaştı ve davetiler katıldı. 29 Eylül’e kadar devam edecek program kapsamında, gençler, Aydın’ın farklı ilçelerine bisikletlerle gezi düzenleyecek, tarihi ve turistik mekânları tanıyacak.