Görme engellilerden müzik şöleni

Türkiye Körler Federasyonu’nca Efeler’de düzenlenen konserde, yurdun çeşitli yerlerinden ve Balkan ülkelerinden gelen görme engelliler, birbirinden güzel eserleri seslendirdi.


Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla Türkiye Körler Federasyonu’nca Efeler’de ‘Uluslararası Balkan Körler Müzik Festivali’ düzenlendi.

Aydın Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinlikte çeşitli Balkan ülkelerinden gelen görme engelliler, birbirinden güzel eserleri yorumladı. Görme engelli sanatçıların performansı izleyicilerin takdirini topladı.

Konser öncesinde söz alan Türkiye Körler Federasyonu Başkanı Suha Sağlam, 43 yıldır görme engellilerin yaşadığı sorunlara çözüm bulmak için uğraş verdiklerini vurgulayarak, “Biz sadece devletimizden beklemeyip kendimiz de sorunların çözümü için gayret gösteren bir kuruluşuz. Bir de uluslararası ayağımız oluştu. Avrupa Körler Birliği ve Dünya Körler Birliği’yle organik bağımız var” dedi.

“HER ZAMAN YANLARINDAYIZ”

Aydın Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi Başkanı Hakan Genç de 25 yaşında görme engelli bir kızı olduğunu anımsatarak, “Kendisi Ege Üniversitesi Devlet Konservatuvarı 4. Sınıf öğrencisi. Özellikle Türkiye Körler Federasyonu ile ilişkimiz 25 yıldır var. Gerçekten çok büyük emekler veriyorlar, mücadele ediyorlar. Gerek ülkemizde gerekse de Avrupa’da çok büyük emekleri, gayretleri gösteriyorlar. Aydın’ımızda böyle bir etkinliği düzenledikleri için teşekkür ediyorum. Her zaman yanlarındayız” diye konuştu.

MÜZİK ZİYAFETİ YAŞATTILAR Konuşmaların ardından, yurdun çeşitli yerlerinden ve Bulgaristan, Makedonya, Sırbistan, Arnavutluk’tan gelen görme engelliler, birbirinden güzel eserleri seslendirdi. Konseri, Aydın Vali Yardımcısı Ömer Faruk Günay, AK Parti Efeler İlçe Başkanı Çağatay Gülaştı, Altı Nokta Körler Derneği Aydın Şube Başkanı Bayram Özen ve vatandaşlar izledi.