Günay: Binaların yüzde 70'i depreme dayanıksız

Aydın Vali Yardımcısı Ömer Faruk Günay, 1999 öncesi inşa edilen binaların yüzde 70’inin depreme dayanıklı olmadığını belirterek, “Deprem, sürekli olabilir. Doğru binalar yaparak bundan korunacağız” dedi.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından hayata geçirilen ‘AFAD Gönüllülük Projesi’ kapsamında, AFAD Aydın İl Müdürlüğü’nce AFAD gönüllüleri için tanışma ve bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Muğla karayolundaki bir restoranda düzenlenen toplantıda konuşan Aydın Vali Yardımcısı Ömer Faruk Günay, 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi öncesinde inşa edilen binaların yüzde 70’inin depreme dayanıklı olmadığını vurgulayarak, “Deprem, sürekli olabilir. Doğru binalar yaparak bundan korunacağız” diye konuştu.

ULUSLARARASI TATBİKAT GERÇEKLEŞTİRİLECEK

Toplantıda gerçekleştirilen bilgilendirme sunumunun ardından söz alan AFAD İl Müdürü Ramazan Harman, Aydın’da 194 gönüllüye ulaştıklarını belirterek, “Binlerce, on binlerce afet gönüllüsüne ihtiyacımız var. Sizler de hiçbir maddi karşılık beklemeden, gönüllü olarak geldiğiniz için hepinize teşekkür ediyorum. 18 yaş üstü her yaşa göre afet ve acil durumlarda sizi değerlendirecek programlarımız vardır. Bu konuda hassas olmanızı bekliyoruz” diye konuştu. Önümüzdeki Mart’ta Aydın’da uluslararası nitelikte tatbikat gerçekleştirileceğini bildiren Harman, hazırlanan plan dâhilinde, AFAD gönüllülerine de görev vermeyi düşündüklerini aktardı.

“FEDAKÂRLIK YAPIYORSUNUZ”

Programda konuşan Vali Yardımcısı Ömer Faruk Günay ise kamu ve özel sektörden sonra gönüllülüğün üçüncü sektör olduğunu söyleyerek, “Gönüllülük, hiçbir beklenti olmadan bir işi yapma, bir hizmeti yapma konusunda katkıda bulunmadır. Gönüllülük, bana göre kutsal bir şey. Hem maddi hem manevi fedakârlık yapıyorsunuz” ifadelerini kullandı.

"RİSKLİ BİR COĞRAFYA"

Türkiye’nin deprem konusunda çok riskli bir coğrafyada yer aldığını kaydeden Günay, şöyle devam etti: “Aydın da öyle. Depremsiz yaşamamız söz konusu değil. Deprem, sürekli olabilir. Doğru binalar yaparak, yıkılmayan binalar yaparak bundan korunacağız. 1999 öncesinde inşa edilen bina stoklarımızın yüzde 70’i depreme dayanıklı değil. Depremde yıkılmaya hazır. Yıkılanların içindeki canlılardan uygun yerde olanlar tesadüfen yaşıyor. Olmayanlar da ölüyor. Biz buna karşı gerekli önlemleri almalıyız.” İlkyardımın önemine değinen Günay, ‘AFAD Gönüllülük Projesi’ kapsamındaki gönüllü sayısını artırmak için çaba gösterilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Konuşmaların ardından bilgilendirme ve eğitim bölümüne geçildi.