Günel: Kuşadası, yeni turizm anlayışının amiral gemisi olacak

Kuşadası Belediyesi, Türkiye’nin 13 büyükşehrinde TOBB, ICC, Habitat Derneği ve Facebook ortaklığı ile açılan “Facebook İstasyonu”nu “Kuşadası İstasyon Topluluk Merkezi” adıyla kente kazandırdı. Türkiye’de bir belediye ile iş birliği içerisinde açılan ilk İstasyon Topluluk Merkezi olma özelliğini taşıyan Kuşadası İstasyon, Ada ismi verilen yapay zekâya sahip bir robotun asistanlığı ile kapılarını açtı. Açılışta konuşan Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel, “Kuşadası bundan böyle yeni turizmin amiral gemisi olacak” dedi.

Kuşadası Belediyesi ile Habitat Derneği iş birliğinde yaşama geçirilen Kuşadası İstasyon Topluluk Merkezi düzenlenen bir törenle açıldı. Yerli bir firma tarafından üretilen yapay zekaya sahip Ada ismi verilen robot eşliğinde düzenlenen törene Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel, Habitat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Hazır, Endeavor Türkiye Genel Sekreteri Aslı Kurul Türkmen, Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan, Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) Yönetim Kurulu Başkanı Emine Erdem, Coca Cola Türkiye Genel Müdürü Başak Karaca, AB Başkanlığı Mali İş Birliği ve Proje Uygulama Genel Müdürü Bülent Özcan, Trendyol İcra Kurulu Üyesi Ozan Acar, Arya Kadın Yatırım Platformu Kurucusu Ahu Serter, Anatolity Vakfı Kurucusu Turizmci Cem Kınay, Yenipazar Belediye Başkanı Yüsran Erden, Sultanhisar Belediye Başkanı Osman Yıldırımkaya, Kuşadası Kültür Sanat ve Tanıtım Vakfı Başkanı Levent Köylü ve çok sayıda davetli katıldı. Facebook Türkiye ve Azerbaycan Kamu Politikaları Direktörü Sezen Yeşil ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay ise açılışta online olarak yer aldı.

“YEREL YÖNETİMLERİN GİRİŞİMCİLİK ETKİSİNDEKİ GELİŞMESİNDEKİ ROLÜ NE OLMALIDIR KUŞADASI’NDA YAPACAĞIZ”

Açılış konuşmasını yapan Habitat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Hazır “Yorucu bir maratondan sonra çok güzel bir etkinliğin açılışını yapıyoruz. Kendimi artık bir Kuşadalı olarak görüyorum. Mekân çok güzel. Sayın başkanımıza çok teşekkür ediyorum. Ömer başkanım bu projeyi ben Kuşadası’na da istiyorum dedi. Girişimcilik ekosistemi ile hakikaten inanılmaz güzel bir mekan. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Böyle bir projenin Kuşadası’nda gerçekleşmesinin zor olacağını düşündük. Ancak şu anda Kuşadası İstasyon Topluluk Merkezi adıyla çok güzel bir mekânın açılışını gerçekleştiriyoruz. Bu sürece katkı sunan tüm kişilere teşekkür ediyorum. Mekânları açmak kolaydır ancak içini doldurmak çok daha önemlidir. Bunu sağladığımız konsorsiyum ile başaracağımıza inanıyorum. Biz bu projeyi bugüne kadar hep ticaret odaları ile birlikte yaşama geçirdik. İlk defa bir belediye ile iş birliği yapıyoruz. Yerel yönetimlerin kent ekonomisinin gelişmesinde ve yeni istihdam alanları yaratılmasında önemli bir işlevi olması gerektiğini düşünüyoruz. Bu anlamda Kuşadası İstasyon’un pilot bir uygulama olduğunu söyleyebiliriz” dedi.

Yeni eğitim metodolojisine sahip bir eğitim kurumu olan Kuşadası İstasyon’un 7’den 70’e her kesime uygun teknoloji ve girişimcilik eğitimleri vereceğini ifade eden Sezai Hazır, Kuşadası’nı pandemi ile birlikte sayıları giderek artan dijital göçebeler için de çekim merkezi haline getirmek amacıyla kuruluş çalışmaları süren Kampinova ile birlikte yeni nesil yaşam için pilot bir bölge haline geleceğini söyledi.

DİJİTAL DÖNÜŞÜME KATKI

Açılışa online olarak katılan Facebook Türkiye ve Azerbaycan Kamu Politikaları Direktörü Sezen Yeşil, Facebook Türkiye olarak Türk ekonomisine katkıda bulunmak için uzun süredir çalışma yürüttüklerine dikkat çekerek “Bireylerin, toplulukların ve işletmelerin ihtiyaç duydukları dijital becerileri kazandırarak başarılarına katkıda bulunmak hedefindeyiz. Pandemi koşulları dijital dünyada bireylerin, toplulukların ve işletmelerin kendilerini geliştirmelerinin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha ortaya koydu. İstasyon merkezlerimizde toplumun bu hedef doğrultusunda dönüşümünü sağlamaya yönelik eğitimler ve atölye çalışmaları yapıyoruz. Kuşadası İstasyon’un hayırlı olmasını diliyor, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

BAŞKAN ÖMER GÜNEL: KUŞADASI YENİ TURİZMİN AMİRAL GEMİSİ OLACAK

Turizmin amiral gemisi durumdaki Kuşadası’nı bu projeler ile tekrar dünyaya ismini emekli göçü değil dijital dönüşümle gençlerin de göç edeceği ve çalışmalarını da bu yönde sürdürdüklerini dile getiren Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel “Aslında burayı planlarken başlangıçta bir mesleki eğitim merkezi planı yapmıştık. Kuşadası’nın turizm sektöründe varoluş ve ihtiyaçlarından yola çıkarak ancak ben Facebook İstasyonuna ziyaret ettiğimde bütün fikrim değişti. Habitat Derneği’nin genç işbirlikçileri bize orada çok güzel sunumlar yaptı. Ve değişen dünya dijitalleşen dünya ile bambaşka bir yere doğru giden ülkemizde artık eğitiminde değişmesi gerektiği beklentilere göre yön alması gerektiğine dair kafamızdaki fikir aslında tam olarak somutlaştı. Mesleki eğitim merkezleri kendi önemini hiç kaybetmeyecek var olacaklar. Bugün herkesin ısrarla ve istikrarla söylediği Z kuşağı Y kuşağı ifadelerinin artık somutlaşmış bir takım merkezlerinin oluşması gerektiğine hep inanıyordum. Habitat ile olan iş birliğimizle onların beraber olduğu gerek odalar gerek Facebook ve dijital dünyanın söz sahibi kurumlarıyla bambaşka bir iş yapmaya karar verdik. İstasyon Kuşadası bu fikirlerle ortaya çıktı. Sadece bununla kalmadık. Kampinova’dan bahsettik. Kampinova bu projenin devamı ve tamamlayıcısı. Aydın Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Özlem Çerçioğlu’nun desteği ile hayata geçiriyoruz. Projemiz başladı. Muhtemelen Nisan, Mayıs gibi bitirerek açmayı planlıyoruz. Öğrenci sayısı büyüdükçe alanı büyütmemiz mümkün. Bir ilçe bazında İstasyon Kuşadası ilk açıldığı yer Kuşadası. Kuşadası turizmin amiral gemisi bir kent olarak turizmde Türkiye’ye öncülük eden bir ilçe olmasına rağmen zaman içinde başka turizm kentlerinde iştiraki ve yatırımları ile birazcık Kuşadası’nda bu şansı fırsatı çok iyi değerlendirememesi sebebi ile turizmde geri plana birazcık düşmeye başlamış bir kentti. Pandemi ile birlikte yeni turizm trendleri ortaya çıkmaya başladı. Dijital göçebe kavramı ile tanıştık. Emekli göçü alan kentimiz Kuşadası’nı sağlayacağımız dijital dönüşümle gençlerin de göç edeceği ve çalışmalarını rahatlıkla sürdürebileceği bir kent haline getireceğiz. Bir diğer önemli projemiz olan Mars Koloni ile de kentimiz Kuşadası bundan böyle yeni turizm anlayışının amiral gemisi olacak. Yeni dünyaya ve yeni turizme uyum sağlama konusunda gösterdiğimiz kararlılık ile bunu sağlayacağız” dedi.

“HER KRİZ FIRSATIYLA GELİR”

Açılışa online olarak katılan TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay ise Türkiye’nin dijital değişim ve dönüşüme en çabuk ayak uyduran ülkelerden birisi olduğunu vurguladı. “Türkiye olarak dijital gelişmeleri çok yakından takip ediyor ve kullanıyoruz. Ancak bu teknolojiyi ve sosyal medyayı işlerimizi geliştirmek için kullanmamız büyük önem taşıyor. Her kriz fırsatıyla gelir ve krizlere hazır olanlar sürecin kazananları olur. TOBB olarak özel sektörün dijitalleşmesini, girişimciliğin yaygınlaşmasını ve sosyal medyanın ticari yaşam için sunduğu fırsatların etkin bir biçimde değerlendirilmesini hedefliyoruz. İstasyon topluluk merkezlerinin bu misyonu yerine getirme noktasında önemli bir işlevi olacağına da inanıyoruz. Kuşadası İstasyon’un hayırlı olmasını diliyorum” dedi.