Havaalanı için ‘referandum’ önerisi

Efeler Ziraat Odası Meclis Başkanı Mustafa Çıldır, havaalanı için AYTO’nun koordinasyonunda gerçekleştirilecek fizibilite çalışmasından umutlu olduklarını söyledi. Çıldır, havaalanı konusunda gerekirse referandum yapılmasını da önerdi.


Aydın Valisi Hüseyin Aksoy’un Çıldır Havaalanı konusunda Aydın Ticaret Odası’nın (AYTO) koordinasyonunda fizibilite çalışması yapılacağını duyurması memnuniyet yarattı.

Çıldır Havaalanı’nın arazisini 65 yıl önce DHMİ bağışlayan Mustafa Çıldır’ın torunu, Efeler Ziraat Odası Meclis Başkanı Mustafa Çıldır, havaalanı için gerçekleştirilecek fizibilite çalışmasından umutlu olduklarını söyledi.

Yeni Kıroba’ya özel açıklamalarda bulunan Çıldır, “Biz hiçbir zaman umudumuzu yitirmedik. Umudumuzu kaybettiğimiz gün, son noktada, bize kalan mahkeme yoluna gitmektir tek sonuç. Bundan herkesin emin olması gerekiyor. Zaten havalimanı konusu, Aydın’ın gündeminde yer alan önemli konulardan birisi. Bunun yanında Sayın Valimizin geçtiğimiz günlerde paylaştığı, GEKA’dan AYTO’ya verilen destekle yolcu ve kargo taşımacılığı konusunda fizibilite çalışmalarıyla ilgili verilen destek son derece yerinde. Çok iyi olacağını düşünüyorum” dedi.

“RAKAMLARIN ARTTIĞINA İNANIYORUM”

Fizibilite çalışması sayesinde AYTO’nun 2016 yılında yayımladığı ‘Çıldır Havaalanı’ raporunda yer alan rakamların güncelleneceğine işaret eden Çıldır, “2016’dan bu yana, bu rakamların kat kat arttığına inanıyorum. Tabii bu konuyu konuşurken, pandemi dönemini bir kenarda bırakmak lazım. Pandemide yalnızca Türkiye değil, dünya havacılık sektörü dara düştü. Her zaman söylüyoruz. Buraya sıfırdan bir havalimanı yapılmayacak. Tesis var. Örneğin, sıfırdan havaalanı 5 liraya yapılacaksa, buraya 2 liralık bir yatırımla bu havaalanı hem yolcu hem de kargo taşımacılığına açılabilecek. İkinci bir pistin yapılmasıyla bu sorun halledilecek” değerlendirmesinde bulundu.

“GEREKLİ POTANSİYEL VAR”

Aydın’da havayolu ulaşımı anlamında yolcu potansiyeli olduğu konusunda hiçbir tereddüdünün olmadığını vurgulayan Çıldır, şöyle devam etti: “Aydın’da gerekli potansiyel var. Her ne kadar bazı kişiler, ‘100 kilometre ötede, 45 dakika mesafede havaalanı var’ demesine rağmen bu benim için çok mantıklı değil. Bu ancak, buradan arabaya binip de 45 – 50 dakika sonra havaalanında olup, VIP’den geçip uçağa binecek olanlar için geçerli. Sabah 06.00 - 07.00 uçağı için bir yolcu, servislerle gidecek olursa, evinden saat 03.00’te çıkmak zorunda. Bunun tartışılacak tarafı var mı? Biz burada hemen başlar başlamaz, İzmir’deki gibi günde 3 – 5 sefer yapılsın değil, bir sabah bir akşamla başlar. Haftanın 3 günüyle başlar. Potansiyelin devamına göre bunun arkası gelir.”

VERİLEN SÖZLERİ ANIMSATTI

Çıldır Havaalanı’nın kargo ve yolcu taşımacılığına açılmasının Adnan Menderes Havalimanı’nın yükünü de kısmen hafifleteceğini dile getiren Çıldır, “Aydın’ın tarımsal açıdan geleceğini düşünürsek, proje aşamasında olan Organize Sera Bölgesi var, bu tip yatırımların önümüzdeki süreçte çoğalacağını düşünüyorum. Bunlar da düşünüldüğü zaman kargo taşımacılığının Aydın için ne kadar gerekli olduğu ortaya çıkacak. Temeli atılan Denizli otoyolu, 2023’te bittiği zaman, Denizli’den buraya havaalanı için gelenler olacaktır. Çünkü Denizli’deki Çardak Havalimanı, özellikle kış döneminde çok sıkıntılı. Kışın 3 – 4 gün sisin kalkmadığı zamanlar oluyor. Havaalanının tarifeli seferler ve kargo taşımacılığına açılması konusunda, geçtiğimiz süreçte Aydınlılara verilen sözleri de hatırlatmak isterim. Çünkü Aydınlılara çok söz verildi. Benim düşüncem, verilen söz, vadesi gelince ödenmesi gereken bir senettir. Söz verenlerin de bu sözü yerine getireceğini düşünüyorum” sözlerine yer verdi.

‘SANDIK’ ÖNERİSİ

Havaalanı konusunun halka sorulmasını öneren Çıldır, “En nihayetinde Atatürk Kent Meydanı’na sandık konur, referandum yapılır. Aydınlının ne kadar istediği ortaya çıkarılabilir. Pekâlâ, bu da yapılabilir. Ayrıca bu konuda gayretlerini esirgemeyen Sayın Valimize, Sayın AYTO Başkanımıza, diğer STK ve oda başkanlarımıza, bu konuya gösterdikleri ilgi ve yaptıkları öncülükten dolayı ayrı ayrı teşekkür ediyorum” diye konuştu.