AK Parti ve MHP'den darbecilere tepki

AK Parti ve MHP’nin Efeler İlçe Teşkilatları, 15 Temmuz darbe girişiminin üçüncü yıldönümünde Atatürk Kent Meydanı’nda düzenledikleri basın açıklamasıyla darbecileri kınayarak, demokrasi mesajı verdi.

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016’daki darbe girişimi, AK Parti ve MHP Efeler İlçe Başkanlıkları tarafından düzenlenen basın açıklamasıyla kınandı.

Atatürk Kent Meydanı’nda gerçekleşen basın açıklamasında ilk sözü alan AK Parti Efeler İlçe Başkanı Çağatay Gülaştı, 15 Temmuz darbe girişimiyle demokrasiye ve milli iradeye kastedildiğini vurguladı. FET֒nün 15 Temmuz 2016 tarihinde; demokratik, laik, sosyal hukuk devleti niteliklerini taşıyan Türkiye Cumhuriyeti’ni hedef aldığına dikkati çeken Gülaştı, “FETÖ, insanların yardım duygularını ve insani yardım organizasyonlarına olan güven duygularını zedeleyen bir ortam oluşturmuştur. FETÖ, Türkiye’nin 81 ilinde toplam 3 bin 257 dernek, vakıf ve şirket ile faaliyet yürütmüştü. Sonuç olarak diyebiliriz ki; emperyalizm, sömürgeciler ve oryantalistler 19.yy’da Osmanlı imparatorluğunu parçalar iken Yunanlılar, Sırplar, Bulgarlar ve Ermeniler gibi gayrimüslim azınlıklar üzerinden hareket ederek bizi parçalamaya ve yok etmeye çalışıyorlardı. Bugün gelişen noktada ise durum daha vahimdir. Artık küresel güçler, neo işgalciler bizim kendi çocuklarımızı devşiriyorlar. El Kaide, İŞİD, PKK VE FETÖ gibi terör örgütleri içlerinde yabancı unsurlar barındırsalar da ‘içimizden’ eleman devşirmeye devam etmektedirler” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin insan kaynağına sahip çıkması gerektiğinin altını çizen Gülaştı, 15 Temmuz’un yıldönümünde tüm şehit ve gazileri rahmetle, şükranla andıklarını dile getirdi.

“TÜRK MİLLETİ TARİH YAZDI”

MHP Efeler İlçe Başkanı Ahmet Baskın ise 15 Temmuz 2016 gecesi MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin yaşadıklarını ve yaptıklarını anlattı. 15 Temmuz gecesi darbecilerin TBMM başta olmak üzere pek çok kamu kurumunu bombaladığını hatırlatan Baskın, “Türk milleti kazandı, ayaklandı, ayıkladı ve bir tarih yazdı. Hainlere karşı 12 Ağustos 2016’da Yenikapı’da oluşan Cumhur İttifakı, yüce Türk milleti ile aynı safta, aynı gemide ve aynı çizgidedir. Altını çizerek söylüyoruz. Ederi 1 dolar olan FET֒cü hainleri, Türk – İslam düşmanlarını, iğrenç niyet sahiplerini uyarıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti Devleti bir daha böyle bir felakete maruz kalırsa bu defa hiçbir hain ve işbirlikçi sağ kalmayacaktır. Cesetlerinin başına dikilecek taş dahi bulunmayacaktır” görüşlerini aktardı. Basın açıklamasına partililer de katılarak destek verdi.