Parlamenterler Plajına Caretta caretta sürprizi

Geçtiğimiz günlerde, Türkiye’de yuvalama alanları dışında bulunan İzmir’e bağlı Ürkmez sahilinde Ordukaya Otelinin önüne ve Aydın’ın Didim ilçesi Parlamenterler Sitesi plajına 2 Caretta caretta iribaş deniz kaplumbağası yuva yaparak yumurta bırakmıştı.

Konu ile ilgili olarak EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü şu açıklamalarda bulundu: "Dün ihbar üzerine gittiğimiz Didim’de, muhtemelen 15 gün önce Parlamenterler plajına yuva yapan kaplumbağanın tekrar gelerek yuva yapmaya çalıştığını öğrendik. Yaptığımız incelemelerde kaplumbağanın ilk çıktığı alanın çayırlık ve sert toprak olması nedeniyle, iskele yanındaki yan kumsalda ikinci bir denemede bulunduğunu anladık. Sahilde gözlem yapan vatandaşlardan, kaplumbağanın kısa bir süre kaldıktan sonra tekrar denize döndüğünü öğrendik. Vatandaşlar tarafından kaplumbağanın kaldığı alanları kontrol ettik. Bir yuvaya rastlamadık.

Kumsala çıkan dişi kaplumbağanın yuvasız çıkış olarak adlandırılan, yalancı çıkış yaptığını tahmin ediyoruz. Dişi deniz kaplumbağaları aynı yuvalama sezonunda birden fazla yuva yapabilmektedir. Eğer kaplumbağa yuva yaparak yumurtalarını bırakabilseydi, Didim parlamenterler Sitesi 2 yuva alanına sahip olacaktı.

Bu gibi durumlarda deniz kaplumbağaları kumsala çıktığında, yanına yaklaşılmadan uzaktan izleme yapılmalı, ışık kesinlikle tutulmamalı, flaş patlatılmamalı ve kaplumbağa denize döndükten sonra, yumurta bıraktığı alana bir işaret konularak, bize ya da ilgili kurumlara haber verilmelidir.

Şu anda biri İzmir Ürkmez diğeri Didim Parlamenter sitesinde 2 yuva alanı bulunmaktadır. Her ikisi de koruma altına alınmış ve gönüllüler tarafından gözlem altındadır. Plaja gelen vatandaşların bilgilendirilmesine yönelik, deniz kaplumbağalarıyla ilgili tanıtım tabelaları asılmıştır. Özellikle çocuklar tarafından yuva alanları yoğun bir şekilde ziyaret edilmektedir. Aynı tarihte yuva yapan kaplumbağaların yavrularının, muhtemelen Ağustos ayının ortalarına doğru yumurtadan çıkmaya başlayacağını tahmin ediyoruz.

Deniz kaplumbağaların korunması için denize plastik, naylon poşet vb. atıkların atılmasına engel olun. Denizde gördüğünüz ölü ya da yaralı kaplumbağalar için bizi arayınız ya da mesaj atınız." dedi.