Tezgahın fiyat şampiyonu kaya barbunyası

Denizlerde av yasağının sona ermesinin ardından Efeler’deki Balık Hali’nde hareketlilik yaşanıyor. Kaya barbunyasının kilogramı 120 liradan satışa sunulurken, sardalya ve hamsinin kilogramını 15 liradan alabilmek mümkün.

Efeler’de bulunan Balık Hali’nde sezon hareketliliği başladı. Tezgâhlarda her bütçeye uygun balık bulunurken vatandaşlar, hem sağlığa faydalı hem de ekonomik olması dolayısıyla balığa ilgi gösteriyor. Vatandaşlardan bazıları balığı halde bulunan lokantalarda yemeyi tercih ederken, bazı vatandaşlar da satın aldığı balıkları evinde pişiriyor.

Halde faaliyet gösteren Balıkçı Yusuf Usta adlı işletmenin sahibi Yusuf Turgut, av yasağının sona ermesinin ardından işlerinin hareketlendiğini anlattı. Bereketli bir sezon geçirmeyi umduklarını belirten Turgut, “Rabbim memleketimize bolluk, bereket versin. Balıklarda bu sene palamut yok. Palamudun olmadığı sene hamsi, istavrit, sardalye bol olur. Öyle de görünüyor. Hamsi ve sardalyanın kilogram fiyatı 15 lira. Bir ihtimal bu sene 10 liraya düşebilir. Balık fiyatları genellikle uygun. Barbunya, tekir, tavuk balığı, karides, kalamar şu anda bol görünüyor” dedi.

HER KESEYE HİTAP EDİYOR

Balıkların kilogram fiyatları hakkında bilgi veren Turgut, “Üretim çipura 40 lira. Barbunya 50 – 60 lira arasında. İri barbunyanın fiyatı ise 70 – 80 liraya kadar çıkıyor. Deniz çipurası 80 – 90 lira bandında. Levreğin fiyatı 100 lira civarında. Fiyat şampiyonu ise kaya barbunyası. Bir kilogram kaya barbunyası 120 liradan satışa sunuluyor. Fiyatı en düşük olan balıklar ise sardalya ve hamsi. Bu balıkları 15 liradan satıyoruz. Her keseye hitap eden balıklar mevcut” ifadelerini kullandı.

“BALIK TÜKETİMİ ÖNEMLİ”

Denizlerdeki avlanma yasağı nedeniyle balık satışına bir aylık aranın ardından yeniden başladıklarını aktaran Turgut, “Sağ olsunlar, müşterilerimizin ilgisi yoğun. Balık tüketimi önemli. Uzmanlar haftada iki kez balık tüketimini öneriyor. Kırmızı ete göre daha ekonomik olması da vatandaşları balık tüketmeye sevk ediyor. Güzel bir sezon olmasını diliyorum” diye konuştu.