Menderes’in makam otomobili Aydın’da

Merhum Adnan Menderes’in başbakanlığı döneminde kullandığı makam otomobili, Çakırbeyli’de inşası süren Adnan Menderes Müzesi’nde sergilenmek üzere Aydın’a getirildi.

Merhum Başbakan Adnan Menderes’in makam otomobili, Çakırbeyli’de inşası süren Adnan Menderes Müzesi’nde sergilenmek üzere Aydın’a getirildi. Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, otomobilin direksiyonuna geçerek şehir turu attı. Buick marka A 0002 plakalı aracın getirildiği sırada Valilik önüne gelen vatandaşlar, tarihî bir ana tanıklık etti.

Basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Vali Köşger, “Rahmetli Başvekilimizin, Aydın’ın medarı iftiharı Adnan Menderes’in başbakanken kullandığı makam aracı, onun idamından sonra ilk defa Aydın’a geldi. Bizim için duygulu bir an. Duygularımızı kontrol etmekte biraz zorlanmakla birlikte sevindirici de bir an aynı zamanda. İnşası devam eden Adnan Menderes Müzesi’nde sergilenmek üzere Gazi Üniversitesi Rektörlüğü, oradaki otomotiv bölümünde yaklaşık 50 yıldır muhafaza altında tuttuğu otomobili bize bağışlamıştı” diye konuştu.

“TARİHÎ BİR ANA TANIKLIK EDİYORUZ”

Merhum Adnan Menderes’in idamının ardından makam otomobilinin ilk kez Aydın’a getirildiğine dikkati çeken Köşger, “Tabii yaklaşık 20 – 30 yıldır kontağı hiç çevrilmemişti. Bir bakımdan geçirildi ve şu anda çalışır vaziyette. Aydın sokaklarında seyahat ederek, müze yapılıncaya kadar muhafaza edilecek yere götüreceğiz. Çok tarihi bir an, çok önemli bir an. Sizler de bizler de bu ana tanıklık ediyoruz. Bundan dolayı mutluluğumu ifade etmek istiyorum. İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu’ya, Gazi Üniversitesi Rektörlüğüne ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.