Milletvekili Posacı: İlçe belediyeleri güçlendirilmeli

AK Parti’nin önümüzdeki süreçte Meclis’e sunmayı planladığı yerel yönetimler yasa taslağı hakkında konuşan Aydın Milletvekili Rıza Posacı, “İlçe belediyelerinin güçlendirilmesi lazım” dedi.

AK Parti Aydın Milletvekili Rıza Posacı, önümüzdeki süreçte parlamento gündemine gelmesi beklenen yerel yönetimlerle ilgili yasa değişikliği teklifine dair açıklamalarda bulundu. Hâlihazırdaki yasaya göre, büyükşehirlerdeki ilçe belediyelerinin fazla gücü ve yetkisi olmadığını aktaran Posacı, “İlçe belediyelerinin güçlendirilmesi lazım” yorumunu yaptı.

Partisinin Kızılcahamam’daki kampında bazı milletvekillerinin yerel yönetimler konusunda ‘yasa çıksın, gelecek dönemde uygulansın’ önerisinde bulunduğunu söyleyen Posacı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ise teklifin en kısa zamanda yasalaştırılarak, uygulanması taraftarı olduğunu ifade etti.

Bütçe görüşmelerinin ardından yerel yönetimlerle ilgili yasanın TBMM gündemine gelmesini tahmin ettiğini kaydeden Posacı, “Şu tabloda bütün güç Büyükşehir’de. İlçelerin fazla gücü ve yetkisi yok. Onların tekrar güçlendirilmesi lazım. Büyükşehir, plan bütünlüğü anlamında faydalı. Ama diğer türlü baktığımızda çok hantal bir yapısı var. Mesela benim yaşadığım beldede, Umurlu’da bir su patlağı olsa sabahtan akşama bırakmazdık. Yatırım anlamında çok hızlı çalışmıyorlar” dedi.

“BELDE BELEDİYELERİ YENİDEN AÇILMALI”

Hizmetin hızlı bir şekilde gelmesi için ilçe belediyelerinin güçlendirilmesinin şart olduğunu ifade eden Posacı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yasa teklifi üzerinde çalışılacak. Bana göre ilçe belediyelerinin güçlenmesinde fayda var. Bunun yanı sıra Umurlu ve Atça gibi beldelerimiz büyüktü. Bunların kapanması çok mantıklı olmadı. Belde, devlete yük olmuyor. Kaymakamlığı yok, alt kadrosu yok. Zaten şu anda kaymakamların fazla yetkisi kalmadı. Batı için söylüyorum, doğuda belki terörden dolayı farklı. Kaymakamlık kurumu da yeniden gözden geçirilebilir. Beldelere ödül vermek gerekirken, belde belediyeleri kapatıldı. Umurlu, ilçe olsaydı belediyesi şu anda açıktı. 10 ilçeden büyük. İlçe olmasına gerek yok. İlçe olsa kaymakam gelecek. Kaymakamın konutu, özel kalemi vesaire bunlar olacak. Devlette istihdam yaratacağız diyorsak yapalım ama bana göre bu bakış değişmeli. Beldeler niye kapatılıyor ki? Belde olmak suç değil. İdari şekil yeniden düzenlenmeli. Belde belediyeleri yeniden açılmalı. Bence haksızlık yapıldı.”

İZMİR’DEN ÖRNEK VERDİ

Umurlu Belde Belediye Başkanı olduğu dönemde okulların temizliği de dâhil pek çok şeyi desteklediklerini aktaran Posacı, “Okulların boya – badana işleri, bahçe düzenlemeleri bizdeydi. Hizmetli verdiğimiz okullar vardı. 1580 sayılı kanun çok sınırlı yetkiler veriyordu. AK Parti’den sonra belediyeler ciddi anlamda yetki aldı. Ben daha önce bir okula 50 torba çimento verdiğim için soruşturma geçirdim. Ama şimdi isterse Meclis’ten karar alıp okul yapar. Büyükşehir Belediyesi’nin Tarım Daire Başkanlığı var. Tarımla ilgili her şeyi yapar. Örnek İzmir Belediyesi. Tarım Dairesi, bütün arazi yollarını asfalt yaptı. Ziraat odalarına makine parkı düzdü. Vatandaşın alamayacağı büyük ekipmanları alarak oraya bağışladı. Odalar marifetiyle oraya bağışladı, odalar marifetiyle çiftçiye o ekipmanları kullandırıyor. Kooperatiflere acayip destek verdi. Tire Süt, Tire Süt olduysa İzmir Büyükşehir’e borçludur bunu. AK Parti’nin ülkeye en büyük kazandırdığı şey belediyenin önünü açtı. İş yapan belediye varsa problem yok. ‘Bana ne?’ diyen belediye varsa sıkıntı odur” değerlendirmesinde bulundu.

“CUMHURBAŞKANI, SON NOKTAYI KOYDU”

Ekonomi ve tarıma ilişkin görüşlerini paylaşan Posacı, “Ülke, normal seyrine girdi. Faizler aşağı düşüyor. Ziraat Bankası kredileri aşağı inmeye başladı. Tarım Kredi faizleri aynı şekilde. Yemde ve tohumlukta yüzde 4 sabit faizle Tarım Kredi devreye girdi. Gübre konusundaki çalışma devam ediyor. Önümüzdeki günlerde inşallah onu da sağlayacağız. En önemlisi Cumhurbaşkanımız artık ithal hayvan kasaplık da olsa getirilmeyeceğini söyledi. Bu bana göre çok önemli. Ben başından beri söylüyorum: ithal sinek bile gelsin istemiyorum. Bizim kendi kaynaklarımız var. Cumhurbaşkanımız Tarım Şûrası’nda son noktayı koydu” diye konuştu.