Aksu: Yetki ve kaynak, ilçelere verilmeli

Önümüzdeki süreçte parlamentonun gündemine gelmesi beklenen yerel yönetimler yasa taslağı hakkında konuşan eski Aydın Belediye Başkanı Hüseyin Aksu, “Yetki ve kaynak, ilçe belediyelerine verilmeli” dedi.

1994 – 2002 döneminde Anavatan Partisi’nden Aydın Belediye Başkanlığı yapan Hüseyin Aksu, önümüzdeki süreçte TBMM gündemine gelmesi beklenen AK Parti’nin yerel yönetimler yasa taslağı hakkında gazetemize açıklamalarda bulundu. Yerel yönetimin yerinden yönetim olduğuna işaret eden Aksu, “Yetki ve kaynak, ilçe belediyelerine verilmeli. Büyükşehir, koordinasyon belediyesi olmalı” görüşünü savundu.

2012’de Belediye Kanunu’nda değişiklik yapıldığı günlerde, dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e 89 sayfalık rapor sunduğunu anımsatan Aksu, geliştirdiği yerel yönetim modeline ilişkin önerileri bu raporda ifade ettiğini belirtti.

“ADETA CEZALANDIRILMIŞ DURUMDA”

Söz konusu raporun olumlu karşılandığını dile getiren Aksu, “Ancak Meclis’ten geçtiği için bu aşamada söz konusu yasa veto edilemeyeceğini söylediler” dedi. Bugünkü büyükşehir yönetim biçiminin yanlış olduğunu ileri süren Aksu, “Hem büyükşehir hem ilçeler açısından yönetim zorlukları var. Beldeler adeta cezalandırılmış durumda. Köyler de aynı şekilde. Mahalleler, ilçe belediyeleri zayıfladığı için cezalandırıldı. Köylerin gelir kaynakları elinden alındı. Eskiden su parası ödemezken şimdi her türlü vergiye tabi oldular. En çok zarar gören belde belediyeleridir. Nüfusu 10 bini geçen Umurlu, Atça gibi beldeleri, 200 nüfuslu köyle aynı statüye indirgiyorsunuz. Oradaki kent hizmetleri yapılamaz hale geliyor” değerlendirmesinde bulundu.

“BÜYÜKŞEHİR İÇİN SEÇİM OLMASIN”

Dünyada yerel yönetimin temel mantığının ‘yerinden yönetim’ olduğuna dikkati çeken Aksu, “Bu nedenle yetki ve kaynak, ilçe belediyelerine verilmeli. Büyükşehir, koordinasyon belediyesi olmalı. Ben önerdiğim modelde, büyükşehir belediyeleri için belediye başkanı seçilmesini de öngörmüyorum. Büyükşehir belediyesini ilçe belediye başkanları dönem başkanı olarak yönetsin. Örneğin bir yıl Efeler ve İncirliova eş başkan şeklinde yönetim yapsın. Diğer yıl başka ilçeler yönetsin. Altyapı konusunda da yetki, ilçe belediyelerine devredilmeli. Tek yetkili ilçe belediyesi olsun. Bütün kaynak oraya verilsin. Belirttiğim gibi, büyükşehir belediyeleri koordinasyon yapsın” görüşlerini dile getirdi.

“TÜRKİYE RAHATLAR”

Köylerin tüzel kişiliğinin iade edilmesini talep eden Aksu, “Belde belediyeleri de küçük olduğu için sorunluydu. Belde belediye başkanları orada bir büyük ailenin eline bakıyordu. Belde belediyeleri kalkmamalı ama ilçe belediyesinin bir meclis üyesi orada başkanvekili gibi halkın hizmetinde olmalı. Şu an hâlihazırda uygulanmakta olan model, Türkiye’nin hiçbir yerinde başarılı olamadı. İlçe belediyelerine yetki verilirse, Türkiye rahatlar” diye konuştu.