İYİ Parti İl Başkanı Sarı: Talihsiz bir açıklama

İYİ Parti İl Başkanı Cemal Sarı, CHP Efeler İlçe Başkanı Polat Bora Mersin’in TBMM Eski Başkanı merhum İsmet Sezgin’le ilgili sözlerini “talihsiz bir açıklama” olarak değerlendirdi.

İYİ Parti Aydın İl Başkanı Cemal Sarı, CHP Efeler İlçe Başkanı Polat Bora Mersin’in TBMM Eski Başkanı İsmet Sezgin’in ölüm yıldönümünde twitter hesabından yaptığı açıklamayı eleştirdi.

İncirliova Belediye Başkanı Aytekin Kaya’yla birlikte, ilçedeki kültür merkezinde açıklamalarda bulunan Sarı, “Vatan, millet ve devlet hayatında, tarih içerisinde katkısı olmuş herkese saygımız vardır. Yaptığı katkılardan dolayı minnet duygularımız vardır. Tarihi şahsiyetlerle ilgili, özellikle ahirete intikal etmiş kişilerle ilgili bakış tarzımız bu. CHP Efeler İlçe Başkanı’nın yapmış olduğu açıklamaları doğru bulmuyorum. Siyasi üslup olarak, siyasi nezakete aykırı buluyorum. İsmet Sezgin, Türk demokrasi hayatında, Türk devlet hayatında önemli katkıları, hizmetleri olmuş bir şahsiyet. Bunların manevi hatıraları önünde biz her zaman saygıyla başarılarını yâd ederiz” dedi.

“DOĞRU SONUÇLAR VERMEZ”

50 sene önceki olaylara bugünün gözüyle bakmanın doğru olmadığını düşündüğünü aktaran Sarı, “Tarihi olayları değerlendirirken, tarihi olayları o günün şartlarına göre değerlendirip, ona göre yorum belirlesinler. 50 sene öncenin kutuplaştırılmış tavrı üzerinden geleceğe yönelik yön verme gayreti ve çabaları doğru sonuçlar vermez. Yapılan bu açıklamayı talihsiz bir açıklama olarak görüyorum” ifadelerini kullandı.

MERSİN NE DEMİŞTİ?

CHP Efeler İlçe Başkanı Polat Bora Mersin, TBMM Eski Başkanı İsmet Sezgin’in vefatının üçüncü yıldönümünde twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Deniz Gezmiş, Yusuf Arslan ve Hüseyin İnan hakkında verilen idam kararına TBMM’de yapılan oylamada, idam edilmeleri için oy kullananlardan İsmet Sezgin’i ölüm yıldönümünde saygıyla anıyorum!!!” ifadelerini kullanmıştı.