Bozkurt’tan zam tepkisi

Birleşik Kamu – İş Aydın İl Temsilcisi Yener Bozkurt, “Hükümet, 2019 yılında kamu emekçilerinin yaşam standartlarını göz önüne almayarak yüzde 4+4 zamma mahkûm etmiş, kamu emekçilerini adil ücret hakkından yoksun bırakmıştır” dedi.

Birleşik Kamu – İş Konfederasyonu Aydın Temsilcisi Yener Bozkurt, kamu çalışanları açısından 2019’un kritiğini yaptığı açıklamasında, kamu çalışanlarına verilen zam oranını eleştirdi. Bozkurt, kamu emekçilerinin adil ücret hakkından yoksun bırakıldığını savundu.

İktidarın ekonomik ve sosyal yaşam şartlarını yok saydığını iddia eden Bozkurt, “2019 yılı, ekonomik krizin doruğa ulaştığı ve yıkıcı etkilerinin en ciddi şekilde hissedildiği yıl

olarak geride kalmıştır. Ülkemizde işçi, memur ve emeklilerin yıllık zam oranları, büyük ölçüde çarpıtılan rakamlara göre belirlenmiştir. Yaşanan ekonomik krizin neticesi olarak artan hayat pahalılığı ve yüksek enflasyon kamu emekçilerinin yaşamını ciddi bir şekilde etkilemiştir” görüşlerine yer verdi.

“YOK HÜKMÜNDEDİR”

“AKP iktidarının, resmi enflasyon ve işsizlik oranlarındaki düşüş iddialarına karşılık gerçekler farklıdır” diyen Bozkurt, şunları kaydetti:

“Türkiye’de yoksulluk sınırı 9 bin TL’yi aşarken Memurların yüzde 80’i yoksulluk sınırı altında geçim savaşı vermektedir. Hükümet 2019 yılında kamu emekçilerinin yaşam standartlarını göz önüne almayarak yüzde 4+4 zamma mahkûm etmiş, kamu emekçilerini adil ücret hakkından yoksun bırakmıştır. 2020 yılı için TÜİK verilerini yüzde 11,84 olarak açıklamışsa da bu oran, emekçilerin ve yurttaşların nezdinde yok hükmündedir. İktidar bu süreçte yine TÜİK verilerini manipüle etmiş adeta enflasyon oranlarını düşük göstermek için elinden geleni yapmıştır. Kısacası iktidar enflasyon oranını ülkenin içerisinde bulunduğu duruma göre değil, kendi isteğine göre belirlemiştir.”