Eski müze millet kıraathanesi olacak

Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, Hasaefendi Mahallesi’ndeki atıl durumda olan eski müze binasının ‘millet kıraathanesi’ olması için ön çalışma yürütüldüğünü bildirdi.

Aydın Arkeoloji Müzesi’nin 2012 yılında Ilıcabaşı Mahallesi’ndeki yeni yerine taşınmasının ardından, ‘Adnan Menderes Demokrasi Müzesi’ yapılması planlanan ancak söz konusu müzenin Çakırbeyli’ye inşa edilmesinin kararlaştırılmasının ardından çalışmaların durduğu eski müze binasının akıbeti belli oldu.

Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, eski müze binasının ‘millet kıraathanesi’ olması için ön çalışma yürütüldüğünü açıkladı. Binanın ilk önce etnografya müzesi olarak düzenlemek istendiğini ancak yapının müze olmaya çok uygun olmadığını belirten Köşger, “Malumunuz, o bölge okulların ortasında. Millet kıraathanesine dönüştürülmesi için ön çalışmalar yapılıyor. İçerisinde kütüphanenin olduğu, kitap kafe tarzında bir mekân olması düşünülüyor” dedi.

BİNANIN GEÇMİŞİ

Hasanefendi Mahallesi’nde 1969 yılında temeli atılan bina, 23 Nisan 1973 tarihinden itibaren ‘Aydın Müzesi’ olarak hizmet vermeye başlamıştı. Binanın geniş bir bahçeye sahip olması nedeniyle Aydın yöresinden derlenmiş heykeller, lahitler, sütunlar ve çeşitli dönemlere ait taş eserler burada sergileniyordu. 2000’li yıllarda restorasyona alınan bina, yeniden ziyarete açıldığı 22 Mayıs 2003 tarihinden 2012’ye kadar müze olarak hizmet vermeye devam etmişti. Ilıcabaşı Mahallesi’ndeki Aydın Arkeoloji Müzesi, 2012’de dönemin Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın da katıldığı törenle hizmete açılmıştı.

2015’te eski müze binasının ‘Adnan Menderes Demokrasi ve Etnografya Müzesi’ olması kararlaştırılmış ve çalışmalara başlanmıştı. Ancak söz konusu müzenin merhum Başbakan Adnan Menderes’in doğduğu yer olan Çakırbeyli Mahallesi’nde inşa edilmesi kararının ardından eski müze binasındaki inşaat çalışmaları durdurulmuştu.