Ekiz: Anneler sınıflandırılamaz

CHP Efeler Kadın Kolları Başkanı Özlem Ekiz, Millî Eğitim Bakanlığı’nın rehber öğretmenlere dağıttığı kitapçıkta kadınların resmedilme biçimini eleştirerek, “Anneler sınıflandırılamaz” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Efeler Kadın Kolları Başkanı Özlem Ekiz, Millî Eğitim Bakanlığı’nca rehber öğretmenlere dağıtılan kitapçıklarda kadınların resmedilme biçimini “Anneler sınıflandıramaz” ifadesiyle eleştirdi.

Ekiz, yaptığı açıklamada, “Milli Eğitim Bakanlığı’nın rehber öğretmenlere dağıttığı kitapta çocuklara cinsel istismar ve şiddet uygulayan kadınların başı açık resmedilirken şefkat gösteren kadınların türbanlı resmedilmesi laik bir ülkede başı açık kadının dışlanmaya çalışma çabasıdır. Bazı tarikat, cemaat ve vakıflar ile protokol yapan Milli Eğitim Bakanlığı; bu kitap yaptığınız protokolün eseri midir? Bu yapılan sistemli bir şekilde adım adım uygulanan bir sürecin parçasıdır. Milli Eğitim Bakanlığı bunu yaparken iyi niyetli değildir. Başı açık anneleri böyle resmeden Milli Eğitim Bakanlığı cemaat yurtlarında tecavüze uğramış çocuklar için ne yaptı? Bu tavır sadece eğitim açısından tehlikeli ayrıştırıcı değil aynı zamanda kadınlara hakarettir. Başı açık başı kapalı ayrımı toplumsal açıdan son derece tehlikelidir. Küçük yaştaki çocukların zihinlerine yerleştirilmek istenen ortadadır. Milli Eğitim Bakanlığı şunu bilsin ki; anneler sınıflandırılamaz” ifadelerini kullandı.