GESİFED'ten otoyol açılması

Güney Ege Sanayici ve İş Dünyası Konfederasyonu (GESİFED) Yönetim Kurulu Başkanı Aysun Nalbant, Aydın – Denizli Otoyolu projesine ilişkin ihalenin 11 Haziran’da gerçekleşeceğini anımsatarak, “İhalenin 11 Haziran’da yatırımcıyla buluşmasını ve elbette ardından sözleşmenin akdi ile ilk kazmanın vurulmasını bekliyoruz” dedi.

Aydın Genç İşadamları Derneği’ni de bünyesinde barındıran GESİFED’in Yönetim Kurulu Başkanı Aysun Nalbant, 11 Haziran’da ihalesi gerçekleştirilecek olan Aydın – Denizli Otoyol projesi hakkında yazılı açıklamada bulundu.

Projenin yalnızca Denizli’nin değil, Aydın, İzmir ve Antalya’nın 50 küsur yıldır beklediği bir yatırım olduğuna işaret eden Nalbant, bundan önceki sürece ilişkin bilgi vererek, “Bu otobanın normal şartlarda İzmir-Antalya arasındaki mevcut 580 km devlet yolu ile 6 – 7 saat süren seyahati, 440 km otoyol ile 3 – 3,5 saatlik bir süreye indireceğini düşünürsek, günlük araç geçiş sayılarını da hesaba kattığımızda, otobanın hayata geçmesiyle muazzam bir tasarruf rakamının ortaya çıkacağı şüphesizdir” görüşlerine yer verdi.

“54 TRAFİK IŞIĞI VAR”

Otoban olmamasının ulaşım hakkının kısıtlanacağı anlamına geldiğini savunan Nalbant, “En verimli zamanda, en verimli mali kaynak kullanımıyla en konforlu ulaşım, devletin vatandaşlarına sağlamakla yükümlü olduğu bir haktır. Denizli’nin iç ve dış piyasalara kolay ulaşımının ve verimli lojistiğinin sağlanması şarttır. İzmir Limana erişim, Antalya Limana erişim, üç ilin havalimanlarına erişim, üç ilin birbiriyle, ülkeyle ve dünyayla ticareti, üzerinde sadece Aydın - Denizli arasında 54 trafik ışığı bulunan bir yolda seyir ile sürdürülemez. Güney Ege 365 gün turizm potansiyeline sahiptir. Otoban, ülkenin en önemli turizm kaynaklarına sahip İzmir – Antalya – Denizli’nin birbirine bağlanması için, antik kentler zenginliğine ve coğrafi güzelliklere rahat erişim için, bacasız sanayi turizm için hayati önemdedir. Otoban, Aydın – Denizli şehir içi ulaşımlarının rahatlamasına elvermesi ve kent merkezlerinin trafik akışı için gereklidir. Ayrıca şehirler-ilçeler-kasabalar-köyler arasından geçen ve seyir sıklığı yoğun olan mevcut karayolundaki taşıtlarda vaki zehirli gaz salınımının, çevre ve insan sağlığı için oluşturduğu tehdidi azaltması bakımından zorunludur. Bölge menfaatleri doğrultusunda, 11 Haziran da yatırımın ilk adımın atılmasını bekliyoruz, İhalenin 11 Haziran’da yatırımcıyla buluşmasını ve elbette ardından sözleşmenin akdi ile ilk kazmanın vurulmasını bekliyoruz” görüşlerine yer verdi.