Bozkurt: AYM'den döneceğine inanmak istiyoruz

Aydın Barosu Başkanı Gökhan Bozkurt, TBMM’de kabul edilen ‘çoklu baro’ yasa teklifiyle ilgili, “Tarih, buna ‘evet’ diyenleri asla unutmayacak. Anayasa Mahkemesi’nden (AYM) döneceğine inanmak istiyoruz” dedi.


Aydın Barosu Başkanı Gökhan Bozkurt, kamuoyunda ‘çoklu baro yasası’ olarak bilinen ve parlamentoda kabul edilen Avukatlık Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi hakkında konuştu.

“Bu yasanın akla, mantığa, anayasaya, hukuka uyan hiçbir tarafı yoktu” diyen Bozkurt, “Bunu her şekilde anlattık. Anladılar aslında ama anlamazlıktan gelerek, kulaklarını tıkayıp, gözlerini kapatarak yasayı geçirdiler. Bunu biz sokaktaki her vatandaşın anladığını gördük. ‘Başkanım ne istiyorlar barolardan?’ denildi. Antidemokratik koşullarda, inat ederek yasayı çıkardılar. Darp edilen, yerlere düşürülen baro başkanlarımızın fotoğraflarını bütün toplum gördü. Türkiye’nin hiçbir derdi yokmuş gibi bu kanun çıkarıldı. Tarih buna ‘evet’ diyenleri asla unutmayacak” dedi.

“BU ÇOK TEHLİKELİ”

“Hükümet baroları kurulacak. Bu barolar üzerinden savunma makamı bağımlı hale getirilecek” görüşünü savunan Bozkurt, “Bu şekilde vatandaşın yargıya olan güvenini yok edecekler. Çünkü vatandaşlar, ‘şu baronun avukatına gidersem adliyede işim görülür’ algısına kapılırsa bu çok tehlikeli bir şey. Anayasa Mahkemesi’nden döneceğine inanmak istiyoruz. Hukuka inancımızı sonuna kadar koruyacağız. TBMM, bizi komisyonda dinlemeden, bütün bu baskılara rağmen, antidemokratik ortamda yasa çıkarmış olabilir. Ama eğer Türkiye’de bir denetim mekanizması kaldıysa bunun adresi Anayasa Mahkemesi. Anayasa Mahkemesi’nin de anayasaya aykırı yasayı iptal edeceğine inanıyoruz” görüşlerini dile getirdi.