Özdemir: Kadına yönelik şiddet politiktir

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü’ne ilişkin konuşan CHP Kadın Kolları İl Başkanı Ayşe Özdemir, kadına yönelik şiddetin politik olduğunu dile getirdi.


CHP İl Kadın Kolları Başkanı Ayşe Özdemir, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü’nde parti il merkezinde basın toplantısı düzenledi.

Bu yıl 25 Kasım’ın pandemi koşullarının gölgesinde karşılandığını belirten Özdemir, “Ancak hepimiz biliyoruz ki; ülkemizde kadına yönelik şiddet, ayrımcılık ve hak ihlalleri artarak devam ediyor. Kadınlar şiddete, istismara, yoksulluğa, güvencesizliğe sıkıştırılmış hayatlar yaşıyor. Pandemi döneminde bu sorunların daha da büyümesi yetmezmiş gibi kazanılmış haklarımıza dahi göz diken, kadınları ‘fıtrat ve kader’ arasına sıkıştıran bir iktidarla mücadele ediyoruz. Kadınların kıyafetinden kaç çocuk doğuracağına, nafaka hakkından İstanbul Sözleşmesi’ne kadar uzanan ellere, gereken cevabı her gün büyüttüğümüz örgütlü mücadelemiz ile veriyoruz, vermeye de devam edeceğiz. ‘Kadına yönelik şiddet politiktir’ diye haykırmayı sürdüreceğiz” diye konuştu.

“CESARET VE AZİM BİZİZ”

“Bizler Halide Edipler’den, Bahriye Üçoklar’dan, Türkan Saylanlar’dan aldığımız ilhamla, kadınların demokrasi, eşitlik ve insan hakkı mücadelesini uluslararası dayanışma içinde sürdüreceğiz” görüşünü aktaran Özdemir, şunları kaydetti:

“Sokakları, meydanları, kampüsleri, fabrikaları, tarlaları terk etmeyeceğiz. Hayatı kurduğumuz her alanda sözümüzü çoğaltacağız. Siyaset yapmaktan da emeğimizin hakkını savunmaktan da vazgeçmeyeceğiz. Eşit, özgür ve demokratik bir gelecek; biz kadınların ellerinde yükselecek. Yaşamın her köşesini sevgiyle, barışla, kardeşlikle, güvenli bir gelecekle donatacağız. El ele verip, önce eril zihniyeti sonra dünyayı değiştireceğiz. Cesaret biziz. Azim biziz. Emek biziz. Biz kadınlarız. Biz her iki kişiden biriyiz. Bu 25 Kasım hepimize; kardeşliğin, dayanışmanın, eşitliğin, mücadelenin ve kazanımların habercisi olsun.”

Toplantıya, CHP Efeler Kadın Kolları Başkanı Özlem Ekiz ile kadın kolları yöneticileri katıldı.