İMO Başkanı Alcı: Her mahallenin otoparkı olmalı

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Aydın Şubesi Başkanı Özlenen Alcı, kentteki araç park yeri sorunuyla ilgili, “Her mahallenin bir otoparkı olmalı” önerisinde bulundu. Alcı, önümüzdeki 10 yılı kapsayacak ulaşım master planının da hazırlanmasının önemine işaret etti.


İMO Aydın Şubesi Başkanı Özlenen Alcı, salgın döneminde yaşanan sorunlar ve gerçekleştirdikleri çalışmalar ile kentteki ulaşım sorunlarına ilişkin önerilerini Yeni Kıroba’ya anlattı.

Aydın genelinde 16 olan yapı denetim firması sayısının son dönemde 38’e çıktığını aktaran Alcı, “Bu aşamada yeni kurulan yapı denetim firmalarında iş bulma imkânımız oldu. Onun haricinde belediyelerle yaptığımız protokollerle de şantiye şefliklerini makine ve elektrik mühendislerinin yapamayacağını, yapı tipi sınıflarda inşaat mühendislerinin ve mimarların şantiye şefliği yapabileceğini söyledik. Bununla ilgili protokoller de yaptık. O yaptığımız protokoller sonucunda da yine inşaat mühendislerinin istihdamını sağladık” dedi.

“EN DÜŞÜK ÜCRETİ BEKÇİLER VE BİZ ALIYORUZ”

Sahil yörelerindeki inşaatlardan dolayı Aydın’da inşaat mühendislerinin işsizlik sorunun çok fazla olmadığını dile getiren Alcı, “Ama en büyük sorunumuz ücret konusu. Şu anda inşaatta en düşük ücret alan bekçiler ve inşaat mühendisleri. Bekçiler de asgari ücretle çalışıyor biz de asgari ücretle çalışıyoruz. Bizim bunu aşabilmemiz gerekiyor. Bunu aşmak da kanunlarla, yönetmeliklerle sağlanacak. Bu konuda TMMOB’un bir çalışması var. TMMOB, mühendislerin maaşının 5 bin 300 TL olacağını söylüyor. Ancak biz bunu kanunen asgari ücret gibi, bir mühendisin asgari ücreti gibi kanunlaştıramadık. Dolayısıyla meslektaşlarımız 3 bin – 3 bin 500 TL maaş alıyorlar. Yeni mühendisler asgari ücretle işe başlıyor. Projecilikte de aynı şekilde rekabet olduğu için bizim öngördüğümüz metrekare fiyatlarının o kadar altına düşüyoruz ki, şu anda metrekare fiyatları 19 lira olmasına rağmen 2 liralara, 3 liralara biz proje çiziyoruz. Dolayısıyla KDV’lere çizmiş oluyoruz. Bu da bizim üyelerimizin ancak kendilerini geçindirmelerini sağlıyor. Emeğimizin karşılığını alamıyoruz” ifadelerini kullandı.

Kamuda çalışan mühendislerin en büyük sorunun atamalar olduğunu aktaran Alcı, inşaat sektöründe yüzde 140’a varan maliyet artışları nedeniyle yaşanan sorunlara değindi.

Gayrimenkul fiyatlarının ciddi anlamda arttığına dikkati çeken Alcı, “Beklenti düşük faizli krediler. Kuşadası ve Didim’de de 2 buçuk milyondan 5 milyona kadar villalar var. Küçük inşaatlar hemen hemen durdu. Büyük projeler var” diye konuştu.

“ULAŞIM MASTER PLANI HAZIRLANMALI”

Kentte yaşanan ulaşım sorunlarına değinen Alcı, Büyükşehir’in ulaşım master planını hazırlaması gerektiğini, bunun olmazsa olmaz olduğunu ifade etti.

Bunun yanı sıra kent içinde yoğunluğa neden olan resmi kurumların şehir dışına taşınmasını önerdiğini anımsatan Alcı, bununla ilgili tüm kurumların işbirliği içinde olması gerektiğini söyledi.

Adliyenin şehir dışına taşınması ve Aydın Şehir Hastanesi’nin devreye girmesiyle kent içi trafiğinin rahatlayacağının altını çizen Alcı, kent içindeki hastanelerin boşalması halinde, o alanların yeşil alan olmasını önerdi.

İzmir Bulvarı’ndaki ESKO üst geçidinin güçlendirilmesi gerektiğini anlatan Alcı, Denizli Bulvarı’nda iki şeride düşen Tabakhane Köprüsü’nün genişletme çalışmasının da zaman kaybetmeden yapılması gerektiğini anlattı. Köprülü kavşaklarla ilgili önerilerini de kamuoyuyla paylaştıklarını ifade eden Alcı, en büyük sıkıntının Yeni Dörtyol Kavşağı olduğunu, Işıklı, Atatürk Bulvarı ve sanayi kavşaklarında da sıkça yaşanan trafik yoğunluğuna da dikkati çekti.

“KURUMLAR BİR ARAYA GELMELİ”

Şehrin yeni yapılaşan bölgesi Mimar Sinan Mahallesi’nde yeni bulvarlar açılması gerektiğini belirten Alcı, birinci sanayide kentsel dönüşümün yapılması gerektiğini söyledi.

Ana arterlerdeki trafik yoğunluğuna karşı dubalı çözüm girişimlerini değerlendiren Alcı, “Dubalarla çözümlerin başarılı olduğu yerler var. Neresi? Kızılay Caddesi, gayet başarılı oldu. İşleyiş olarak o yolu rahatlattı. Ama aynı çözümü her yerde yapamazsınız. Torlak’ta yapılan uygulama kesinlikle yanlış. Aşağıdan ve yukarıdan gelen tek yön, Torlak’ta birleşiyor. En önemli konu kamu kurumlarının bir araya gelmesi. Bu konuda bize hiçbir şekilde danışılmıyor. Odalara, meslek odalarına görevler düşüyor. Biz göreve hazırız” görüşlerini dile getirdi.

“ANA ARTERLERDE PARK YASAĞI OLMALI”

Şehirdeki en büyük sorunlardan birinin araç park yeri problemi olduğunu ifade eden Alcı, birçok cadde ve sokakta araç park etmeler nedeniyle trafiğin tek yöne düştüğünü kaydetti.

Her mahallenin otoparkı olması konusunda yetkililere çağrıda bulunan Alcı, şöyle konuştu: “Bütün illerde aynı sıkıntı var. Denizli, Manisa biraz çözdü. Bölge otoparkları olsa o caddeler boş olur. Ana arterlerde park yasağının gelmesi lazım. Burada da belediyelerin değil Emniyet’in devreye girmesi gerekiyor. Toplu taşıma kültürünün özendirilmesi de önemli. Minibüslerin güzergâhları da çok düzgün değil. Çok dolaşıyor. Tabii araba kullanımını pandemi de artırdı.”