İYİ Parti Efeler'de Adıyaman dönemi

İYİ Parti Efeler İlçe Teşkilatı’nın olağan genel kurulu yapıldı. 179 oy alan İlhan Adıyaman, başkanlığa seçilirken, diğer aday Şevki Çıldır ise 168 oyda kaldı.

İYİ Parti Efeler İlçe Başkanlığı’nın ikinci olağan kongresi Şükran Güngör – Yıldız Kenter Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. İki listenin yarıştığı seçimde, 179 oy alan Efeler Belediye Meclis Üyesi İlhan Adıyaman, başkanlığa seçildi. Önceki yönetimde İlçe Sekreteri olarak görev yapan diğer aday Şevki Çıldır ise 168 oyda kaldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan kongrede, Divan Başkanlığına İYİ Parti Genel Merkez Teşkilat Başkan Yardımcısı Mehmet Aslan seçildi. Divan heyetinde ise Kurucu İl Başkanı Recep Taner, İncirliova Belediye Başkanı Aytekin Kaya, İl Kadın Politikaları Başkanı Semra Yücel ve Efeler Kurucu İlçe Başkanı Pınar Öncer yer aldı.

Divanın oluşmasının ardından 2018 – 2020 dönemine ilişkin çalışma ve hesap raporları okunarak, ibra edildi. Kongrede söz alan mevcut Efeler İlçe Başkanı Fatih Arslan, 10 aydır sürdürdüğü başkanlık görevine yeniden aday olmadığını ifade etti. Otoriter değil, demokratik bir anlayışı benimsediklerini belirten Arslan, delege seçimlerini adil bir anlayışla gerçekleştirdiklerini, çok adaylı kongrelerle de iktidara ders verdiklerini dile getirdi. Arslan, “Kongre süreçlerimizin sonunda iktidar ve muktedir olacağız” dedi.

BİRLİK ÇAĞRISI YAPTILAR

İlçe başkan adaylarından ilk sözü alan Adıyaman, merkez ilçe teşkilatını “partinin mutfağı” olarak nitelendirerek, göreve gelmesi durumunda saha çalışmasına başlayacaklarını ve daha fazla seçmene ulaşmak için çaba harcayacaklarını anlattı. Umurlu ve Tepecik’te temsilcilik kurmayı planladıklarını kaydeden Adıyaman, “Birlik ve beraberlik içinde partimizin elde edemeyeceği iktidar yoktur” ifadesini kullandı.

Adıyaman’ın ardından söz alan Çıldır ise delegelere, “Hizmete talibim. Sizlerden istikrar ve sükûnetin devam etmesi, hem yerelde hem de genelde iktidar için destek istiyorum. Bu salonun kaybedeni olmayacaktır. İYİ Parti ve Genel Başkanımız Meral Akşener kazanacaktır” sözleriyle seslendi.

Adayların seslenişlerinin ardından parti kurmayları konuşma yaptı. Daha sonra gündemin seçim kısmına geçildi. 364 delegeden 349’unun sandığa gittiği seçimde, Adıyaman’a 179 oy çıkarken, 168 delege ise tercihini Çıldır’dan yana kullandı. 2 oyun geçersiz sayıldığı seçimde, rakibine 11 oy fark atan İlhan Adıyaman, ipi önde göğüsledi.

YENİ YÖNETİM

Adıyaman’ın yönetiminde yer alan isimler şöyle: Sevgi Ünal, Beyhan Şimşek, Gülcan Taner, Kadriye Demir, Vasfiye Demircan, Hanife Yaşar, Emine Sancak, Mine Soysal, Sevim Çam, Fatma Alkan, Sibel Akdoğan, Asuman Köycü, Ayşe Canbeldek, Hafize Julide Şahin, Sabiha Dal, Mustafa Çelik, Can Mert Edizsoy, Nurettin Atalay, Özkan Kaya, Ali Erzurum, Vahap Kurt, Nihat Bozkurt, Yakup Aksu, Vehbi İpekli, Nur Turhan Aydın, Ufuk Karababa, Yaşar Beytosun, Emrah Erkek, Erkan Çelebi, Engin Sivrikaya, Mustafa Harun Doğan, Batuhan Uslu.

KONGREDEN NOTLAR

Kongreye, İYİ Parti Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin, İYİ Parti İl Başkanı Cemal Sarı, Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan ve ilçe başkanları da katıldı. Kongrede aday olmama kararı alan Efeler İlçe Başkanı Fatih Arslan, başkan adayları İlhan Adıyaman ve Şevki Çıldır’la birlikte konukları kapıda karşıladı.

Kongre salonunda yan yana oturan Adıyaman ve Çıldır, birlik ve beraberlik mesajları verdi.

Milletvekili Sezgin, İl Başkanı Sarı, başkan adayları Adıyaman ve Çıldır’la el ele tutuşarak salonu dolduran partilileri selamladı. Çıldır’ın konuşması sırasında bazı partililer ‘Bozkurt’ işareti yaparak, slogan attı.