İYİ Partili Yücel: Kadın cinayetleri yüzde 400 arttı

İYİ Parti Aydın İl Kadın Politikaları Başkanı Semra Yücel, “Verilere göre, son 15 yılda kadın cinayetlerinde yüzde 400 oranında artış görülmektedir” açıklamasında bulundu.

İYİ Parti Aydın İl Kadın Politikaları Başkanlığı’nca 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü nedeniyle Atatürk Kent Meydanı’nda basın açıklaması düzenlendi.

Partililer adına konuşan İYİ Parti Aydın İl Kadın Politikaları Başkanı Semra Yücel, verilere göre, son 15 yılda kadın cinayetlerinde yüzde 400’lük artış gözlendiğini bildirdi. Türk kadınının Millî Mücadele döneminde sergilediği kahramanlıklara işaret eden Yücel, “Maalesef, 21’inci yüzyılın ilk çeyreğini bitirmek üzereyken kadınlarımız, cinayetlere kurban gitmektedir. Son yıllarda kadına karşı şiddet ve kadın cinayetleri eğitimli, eğitimsiz, köylü, kentli, genç, yaşlı demeden giderek artmaktadır. Rakamlara bakıldığında memleketin doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine yılın ilk 9 ayında 283 ve son 72 saatte ise 4 kadın cinayeti işlenmiştir. Kadınlar, en çok berber oldukları erkekler veya eşleri tarafından boşanmak ya da ayrılmak istedikleri için öldürüldü. Verilere göre, son 15 yılda kadın cinayetleri yüzde 400 oranında arttı” dedi.

“KADIN İSTİHDAMI YÜZDE 29”

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Türkiye’de kız çocuklarının son 5 yılda yaptığı doğum sayısının 84 bin 462 olduğunu belirten Yücel, “Yine TÜİK’e göre son 10 yılda 16 – 17 yaş grubunda toplam 381 bin 418 kız çocuğu evlendirilmiştir. Ekonomik kriz koşullarında kadınların payına işsizlik ve yoksulluk düşüyor. Türkiye’de erkeklerin istihdam oranı yüzde 65 iken kadınların istihdam oranı yüzde 29’dur. Sorun, sadece kadınların meselesiymiş gibi görünse de esasında erkeklerin problemidir” ifadelerini kullandı.

“TOPLUMSAL MÜCADELE BAŞLATILMALI”

Kadın cinayetlerinin bireysel değil, toplumsal bir sorun olduğunun altını çizen Yücel, “Fiziksel ve psikolojik şiddete maruz kalan, istismara ve eziyete katlanmak durumunda kalan, “namus”, “töre” gibi gerekçelerin altında ezilen ya da ekonomik ve sosyal yaşam başta olmak üzere her türlü ayrımcılığa maruz kalan kadınların sesini hep birlikte duyurmalı ve toplumsal bir mücadele başlatmalıyız” dedi.

Etkinliğe, İYİ Parti İl Başkanı Cemal Sarı, İncirliova Belediye Başkanı Aytekin Kaya, CHP Kadın Kolları İl Başkanı Ayşe Özdemir, CHP Efeler Kadın Kolları Başkanı Özlem Ekiz, belediye meclis üyeleri ve partililer katıldı.