İhracatın yarısını Buharkent karşılayacak

Buharkent Belediye Başkanı Mehmet Erol, ilçedeki organize sanayi bölgesindeki kablo fabrikasının faaliyete geçmesiyle Aydın’ın ihracatının yarısını Buharkent’in karşılayacağını söyledi.

Buharkent Belediye Başkanı Mehmet Erol, ilçede bulunan organize sanayi bölgesi (OSB) hakkında açıklamalarda bulundu.

OSB’nin geçmişinden söz eden Erol, “Bunun bir hikâyesi var. 2000 yılında yer tespiti yapılmış. 850 dönüm bir arazi burası. 2001 yılında tescil edilmiş. 2003 yılında kamu yararı kararı alınmış. 2005 yılında imar planı onaylanmış. 2009’a kadar yürütülmüş. Müteşebbis heyetini oluşturan iki organ Valilik ve Buharkent İşadamları Kooperatifi. Biz gelir gelmez Buharkent Belediyesi olarak müteşebbis heyetine yer verdik. Valilik hissesinin yarısını aldık. Erol Ayyıldız Valimize teşekkür ediyoruz. Sonrasında tanıttık. Sanayi, ticaret odalarına gittik, derneklere gittik. Yoğun bir talep aldık. 850 dönümde 198 parsel var. Kamulaştırma işlemini bilenler ne kadar zor olduğunu iyi bilir. 830 dönümün kamulaştırmasını bitirdik. 20 dönüm kadar kaldı. 150’nin üzerinde kamulaştırma yaptık” dedi.

5 BİN KİŞİ ÇALIŞACAK

Buharkent OSB’ye Türkiye’nin en büyük kablo fabrikasının kurulacağını belirten Erol, söz konusu firmanın Denizli’den 200 milyon dolarlık ihracat yaptığını söyledi. Buharkent’teki fabrikanın Denizli’dekinin 3 katı olacağını kaydeden Erol, “Belki 300 – 350 milyon dolara ulaştıracak Aydın’ı. Aydın’ın ihracatı 710 milyon dolar civarında. Yarısını biz karşılayacağız. Şu andaki ihracatın yarısını Buharkent karşılayacak. Bütün fabrikalar faaliyete geçtiğinde 5 bin kişi çalışacak” ifadelerini kullandı.

Buharkent OSB’yi “bölgenin en büyük projesi” olarak nitelendiren Erol, OSB’nin komşu ilçelere katkı sağlayacağından söz etti.