İlk 500'de 5 Aydın firması

Turkishtime tarafından hazırlanan “Türkiye’nin En Çok Ar-Ge harcaması yapan şirketleri” sıralamasında ilk 500 firma arasında Aydın’dan 5 firma girdi.

Ülke genelinde ilk 500’e girmeyi başaran Jantsa, Uğur Soğutma, EYS Metal, Söktaş ve Kırlıoğlu Tarımsal Ürünler Sanayii firmaları, Aydın’da Ar – Ge’ye en çok yatırım yapan firmalar oldu. 2018 yılında Türkiye’de en fazla Ar-Ge harcaması yapan şirketin ise 2.162.839.458 lira ile ASELSAN olduğu bildirildi.

Ar-Ge araştırmasının ilk 10’unda savunma ve havacılıktan 4, otomotivden 3, beyaz eşyadan 1, telekomdan 1, elektronikten 1 şirket yer aldı. İlk 10’daki savunma ağırlığına karşı ilk 50’de otomotiv sektörünün liderliği dikkat çekti.

“TÜM GAYRETİ GÖSTERİYORUZ”

2018 yılı araştırmasını değerlendiren AYSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yunus Şahin “Yüksek teknoloji üretiminde ve sanayinin dönüşümünde katma değeri artıracak adımlar atılması gerektiği hepimizin malumu. Zira ülkemizin cari açık sorununu kalıcı biçimde çözebilmesinin ve ihracatımızı artırmanın yolu sanayimizin yüksek teknoloji ürünleri üretip pazara ulaştırmasından, fayda ve değere dönüştürebilmesinden geçmekte. İmalat sanayi ihracatımız içerisindeki yüksek teknoloji ürünlerinin payını arttırmak ve üretim-yatırım-ihracat mekanizmasının etkin bir şekilde çalışmasını sağlamak için Sanayi Odası olarak tüm gayreti gösteriyor; İlimiz sanayisinde hedeflerimize ulaşmak için ilgili kurum ve kuruluşlarla çalışmalarımıza devam ediyoruz. Ar-Ge ve İnovasyon çalışmaları ile ihracatın baş mimarı olan tüm işletmelerimizi ve sıralamada yer alan 5 firmamızı tebrik ediyor, başarılar diliyorum” ifadelerini kullandı.

İlk 500’e girmeyi başaran Jantsa, 30 milyon TL ile 41’inci sırada, Uğur Soğutma 10 milyon 782 bin TL ile 101’inci sırada, EYS Metal 2 milyon 571 bin TL ile 289’uncu sırada, Söktaş 2 milyon 235 bin TL ile 309’uncu sırada, Kırlıoğlu Yerli Ürünler Firması ise 300 bin TL harcama ile 473’üncü sırada yer almaya hak kazandı.