İlk ders zili çaldı

2019 – 2020 Eğitim Öğretim Yılı’nın ilk ders zili çaldı. Aydın’daki 800’ü aşkın okulda 180 bini aşkın öğrenci ve 14 bin öğretmen ders başı yaptı. Yılmazköy İlkokulu’nda İlköğretim Haftası etkinliği düzenlendi.

2019 – 2020 Eğitim Öğretim Yılı’nın ilk ders zili çaldı. Ülke genelinde 18 milyonun üzerinde, Aydın il genelinde ise 180 bini aşkın öğrenci ve 14 bin öğretmen ders başı yaptı. Yeni eğitim öğretim yılının başlaması nedeniyle Yılmazköy İlkokulu’nda İlköğretim Haftası etkinliği düzenlendi.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan etkinlikte konuşan Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, ülke genelinde 18 milyonu aşkın öğrencinin ders başı yaptığını hatırlatarak, bu rakamın pek çok dünya ülkesinin nüfusundan fazla olduğunu vurguladı. İl genelinde ders başı yapan öğrenci sayısının 180 bin civarında olduğunu belirten Köşger, “Bizim her zaman söyleyegeldiğimiz bir şey var: ülkenizi kalkındırmak, geliştirmek istiyorsanız her bir santimetresiyle ilgilenmeniz lazım. Her bir santimetrekaresini mamur, müreffeh hale getirmek zorundasınız. Eğer ülkenizi geliştirmek, kalkındırmak istiyorsanız tarihte var olmak istiyorsanız, tarihe isminizi altın harflerle yazdırmak istiyorsanız her bir ferdinizi çağın bilgisiyle kuşatmak ve donatmak durumundasınız” dedi.

“CUMHURBAŞKANI OLACAKMIŞ GİBİ EĞİTİLMELİ”

Yeraltı ve yerüstü zenginlikleri bakımından Türkiye’den daha iyi durumda ülkelerin olduğunu anlatan Köşger, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bizim bir tek zenginliğimiz bizim genç ve iyi yetişmiş insan gücümüz. Bizi biz yapan, bizi geleceğe taşıyacak olan da bu. Öğretmen arkadaşlarımız, Milli Eğitim camiası, bizler, idareciler, bu şuurla hareket edeceğiz. Her bir çocuğumuz bu ülkeye cumhurbaşkanı olacakmış gibi eğitilmeli. Kimin nereden nasıl çıkacağını bilmiyoruz. Hakikaten öyle. Yılmazköy’deki okuldan Allah bilir cumhurbaşkanı çıkacak gelecekte, valiler, idareciler çıkacak. Doktorlar, hâkimler, avukatlar çıkacak. Hiçbir meslek önemsiz değil. Her bir çocuk önemli. Her bir insanımızın yaptığı iş önemli.”

“DESTEKÇİSİ VE TAKİPÇİSİYİZ”

İl Millî Eğitim Müdürü Seyfullah Okumuş ise “Çocuk yetiştirmek dünyanın en zor sanatıdır. Güzel bir eser için hüner, beceri, sabır, sevgi gerekir. Bu sanatın ilk dersi, çocuklarımızı anlamaktır. Kutlu medeniyet yürüyüşümüzde çocuklarımıza olan ilgimiz, sevgimiz ve merhametimiz, insanımızı ve insanlığı imar edecektir. Her birini ayrı bir değer olarak ördüğümüz çocuklarımızı donanımlı olarak yetiştirmek en büyük sorumluluğumuzdur.

Öğrenci merkezli sosyal sorumluluk projeleriyle öğrenme ortamlarını verimli hale getiren her türlü çalışmanın destekçisi ve takipçisi olduğumuzu söylemek istiyorum” diye konuştu.

Okumuş, ‘İki günü birbirine eşit olan zarardadır’ şiarıyla çalışılması gerektiğine dikkati çekti.

“BAĞIMSIZLIK VE VAR OLMA MESELESİ”

Yılmazköy İlkokulu Müdürü Fatih İlter de İlköğretim Haftası’na erişmenin mutluluğunu yaşadıklarını aktararak, “Büyük Önder Atatürk’ün de dediği gibi ‘İlköğretim meselesi demek, vatan, millet, bayrak meselesi demektir. İlköğretim meselesi, bir millet için bağımsızlık ve var olma meselesidir.’ Bu anlamla sözlerin idrakiyle içinde bulunduğumuz sorunların ancak eğitimle çözüleceğini, ülkemizin aydınlık ve mutlu yarınlara ancak eğitimle şahlanacağına inancımız tamdır” ifadelerini kullandı. İlter, öğrencileri kendilerine, ailelerine, çevrelerine ve ülkeye yararlı bireyler olarak yetiştirmek için çaba gösterdiklerini sözlerine ekledi.

İLK ZİLİ VALİ KÖŞGER ÇALDI

Programda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Aydın milletvekillerinin İlköğretim Haftasına ilişkin kutlama mesajları okundu. Protokol konuşmalarının ardından okul öğrencileri, halk oyunları gösterisi gerçekleştirdi. 4. Sınıf öğrencisinin birinci sınıf öğrencisine çiçek takdiminin ardından Vali Köşger, yeni dönemin ilk ders zilini sembolik olarak çaldı. Vali Köşger ve beraberindekiler, sınıfları gezerek öğrencilerle sohbet etti.

Programa, Millî Eğitim Bakanlığı Trafik ve Sürücü Eğitimleri Dairesi Başkanı Abdullah Süslü, Efeler Kaymakamı Cemal Şahin, İl Emniyet Müdürü Dr. Rahmi Baştuğ, İl Jandarma Komutanı Albay Mesut İnan, Efeler İlçe Millî Eğitim Müdürü Mustafa Özmen, kurum müdürleri, öğretmenler ve öğrenci velileri katıldı.