İş dünyasından Mehmetçiğe tam destek

Aydın iş dünyası, terör örgütlerine karşı Barış Pınarı Harekatı’nı yürüten Türk ordusuna tam destek verdi. AYSO Başkanı Mehmet Yunus Şahin, “Dualarımızla ve bütün gönlümüzle kahraman askerimizin yanındayız” dedi.

Aydın’daki iş dünyası temsilcileri, Barış Pınarı Harekatı’na destek vermek için Aydın Ticaret Odası (AYTO) Vali Erol Ayyıldız Toplantı Salonu’nda bir araya geldi. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından iş dünyası temsilcileri adına hazırlanan ortak bildiriyi okuyan Aydın Sanayi Odası (AYSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yunus Şahin, “Dualarımızla ve bütün gönlümüzle devletimizin ve kahraman askerimizin yanındayız” dedi.

Mehmetçiğe destek açıklamasının 81 ildeki oda ve borsalarca eş zamanlı yapıldığını aktaran Şahin, “Türkiye, 9 Ekim 2019’da Suriye sınırı üzerinde ‘Barış Pınarı’ adı verilen sınır ötesi harekât başlatmıştır. Amaç, hem ülkemiz sınırlarının güvenliğini sağlamak, hem de ülkemiz ve bölge ülkeleri için tehdit oluşturan terör koridorunu ortadan kaldırmaktır. Bu bölgeyi PKK/PYD/YPG ve DEAŞ gibi terör örgütlerinden temizleyerek, Suriye halkını teröristlerin baskı ve zulmünden kurtarmak, bölgede huzur, güven ve barış ortamını yeniden tesis etmektir. Bizler devletimizin aldığı bu kararın arkasındayız ve destekliyoruz” diye konuştu.

“ULUSLARARASI HUKUKA UYGUNDUR”

Türkiye’nin uluslararası kurallardan doğan hakkını kullandığına dikkati çeken Şahin, şöyle devam etti: “Barış Pınarı Harekâtı, evrensel hukuk ve Birleşmiş Milletler Güvelik Konseyi terörle mücadele kararları ile BM Sözleşmesi’nde yer alan meşru müdafaa hakkı çerçevesinde başlatılmıştır. Suriye’nin toprak bütünlüğüne, egemenliğine ve siyasi birliğine saygı gösterilmektedir. Dolayısıyla bu harekât, meşrudur ve uluslararası hukuka uygundur. Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekâtıyla başlayıp devam eden tüm bu operasyonlarıyla Türkiye, terör örgütlerine ve destekçilerine gereken cevabı en güçlü şekilde vermektedir.”

“YEREL HALK DESTEKLİYOR”

Türkiye’nin huzur, barış ve kardeşlikten yana olduğunun altını çizen Şahin, “Türkiye’nin terörle mücadeleye dönük çabaları, etnik ve dini temizlik de dâhil olmak üzere, insanlığa karşı işlenen suç niteliğindeki PKK/PYD/YPG ve DEAŞ eylemleri nedeniyle yerlerinden edilmiş Suriyelilerin geri dönüşlerinin önünü açacak, Suriye’nin toprak bütünlüğü ve birliğinin korunmasına da katkıda bulunacaktır. Bu nedenle Türkiye’nin başlattığı her harekât, Suriyeli göçmenler, mazlum ve mağdur durumdaki yerel halk tarafından desteklenmektedir” değerlendirmesinde bulundu.

“GÜN, SES VERME GÜNÜDÜR”

Uluslararası camiayı teröre karşı ortak duruş sergilemeye ve Türkiye’ye destek vermeye çağıran Şahin, şöyle konuştu: “Türkiye ve Türkiye ekonomisine yöneltilen tehditlere Türk milleti, iş dünyası ve sivil toplumu, bir ve beraber olarak en güzel cevabı verecektir. Bu tehditler karşısında bu vatanın her bir ferdi, Türkiye’nin geleceği için daha çok çalışacak, daha çok üretecektir. Gün sessiz kalma değil, milli birlik ruhuyla, bir ve beraber olarak ses verme günüdür.”

“ARAMIZA FİTNE SOKAMAZLAR”

Vatandaşları sosyal medyadaki bilgi kirliliğine ve provokasyonlara karşı uyaran Şahin, “Bu bölgede yaşayanlar bizim komşumuzdur, kardeşimizdir. Aynı medeniyetin, aynı kültürün, aynı inancın mensupları olan bizler arasındaki kardeşlik ve komşuluk hukukunu kimse yok edemez. Aramıza kimse fitne ve fesat sokamaz, bizi birbirimize düşman edemez. Türkiye’nin iş dünyası olarak dualarımızla ve bütün gönlümüzle devletimizin ve kahraman askerlerimizin yanındayız. Türk Silahlı Kuvvetlerimizin bölgedeki terör unsurlarını yok edeceğine ve terör örgütlerini hezimete uğratacağına olan inancımız tamdır” sözlerine yer verdi.

Basın toplantısına, oda, borsa, meslek ve sivil toplum kuruluşları ile sendikaların temsilcileri katıldı.