JES direnişini tiyatroyla anlattılar

Yaşadıkları yöreye jeotermal enerji santrali (JES) kurulmaması için mücadele veren Kızılcaköylü kadınlar, 11 aylık direnişlerini ‘Neymiş Bu Jeotermal?’ adlı tiyatro oyunuyla anlattı.

Yaşadıkları yöreye JES kurulmaması için çadır kurarak nöbet tutan Kızılcaköylü kadınlar, 11 aydır süren direnişin öyküsünü ‘Neymiş Bu Jeotermal?’ adlı tiyatro oyunuyla sergiledi.

Efeler Belediyesi Kültür Merkezi’nde gerçekleşen tiyatro oyununda Leyla Çiyanşen, Melahat Yavuz, Gülten Şimşek, Hatice Barlas, Fatma Orbay, Gülser Aşkıntaş, Ayşe Ayav ve Safiye Tuncer rol aldı. Kızılcaköylü kadınlar, 11 aylık zaman diliminde köyde yaşananları anlattı. Tiyatronun ardından halk müziği dinletisi de gerçekleştirildi.

Oyunu yazan ve yöneten Seher Çenesiz, yaptığı konuşmada, JES direnişiyle ilgili tiyatro oyunu düzenlenmesi fikrinin 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde çıktığını anımsatarak, “Çok manidar bir günde bu fikir ortaya çıktı. Yıllarımı kadın mücadelesine adadım. Bu kadınlar çadırda her gün o hayatı yaşıyorlar. Hem evlerine işlerine yetişiyorlar. Hem de topraklarını, sularını savunuyorlar. ‘Bunun için ne yapabiliriz?’ diye konuştuk. Bizi buluşturan çok önemli bir insan var. Sayın Dr. Metin Aydın’a çok teşekkür ediyorum. Tamamen gönüllülük esasıyla, kendi emeğimizle bir araya geldik. Önce kendinize inandığınız için, sonra bana inandığınız için çok teşekkür ediyorum” dedi.

Çenesiz, Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay ile Efeler Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Münir Alikoç’a da teşekkür etti.

“ONLAR VAZGEÇMEYECEKLER”

Oyunun reji asistanlığını üstlenen Hilal Yılmaz ise “11 aydır bir mücadele var. Bu mücadele devam ederken çadıra gittiğim bir gün, girdiğim anda bir şey hayal ettim. Şu anı hayal ettim. Hayalimi gerçekleştiren bu kahraman kadınlara çok teşekkür ediyorum. Az önce oyunda söyledikleri repliklerde her şeyi anlattılar. Onlar vazgeçmeyecekler. Vazgeçmeyeceklerini anlatmanın en güzel yollarından biri de sanattır, tiyatrodur dedim. Kendi adıma bunu hayal ettim. Onları bir kez daha alkışlamak istiyorum” ifadelerini kullandı.

“YÜREĞİ SİZLERLE BİRLİKTE”

Efeler Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Münir Alikoç ise Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay’ın “Aydın’ın korunması için mücadele edenlerin alınlarından öpüyorum” sözünü hatırlatarak, “Kendileri il dışında olması nedeniyle kalbinin, yüreğinin sizlerle birlikte olmasının bilinmesini istiyorum. Bu çadırda hayatlarını geçiren, direnişin simgesi olan başta Kızılcaköylü kadınlarımız ve doğanın, toprağın, suyun korunmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği tiyatroyu, Aydın Baro Başkanı Gökhan Bozkurt, Efeler Ziraat Odası Başkanı Mehmet Kendirlioğlu ve Ziraat Mühendisleri Odası Aydın Şube Başkanı Mahmut Nedim Barış da izledi.