JES’lerin etkileri filmlerle anlatılacak

Jeotermal enerji santrallerinin (JES) sosyal dokuya, çevreye ve insan hayatına etkileri Efeler Belediyesi’nce hayata geçirilecek ‘Çevre Film Günleri’ projesi kapsamında çekilecek filmlerle anlatılacak.

Efeler Belediyesi, JES’lerin sosyal dokuya ve çevreye etkileri konusunda kamuoyu oluşturulması için harekete geçti. Bu kapsamda yaşama geçirilecek ‘Çevre Film Günleri’ adlı proje kapsamında çekilecek filmlerle çevre duyarlılığı konusunda farkındalık oluşturulacak.

Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay, söz konusu projenin koordinatörlüğünü üstlenen Tahsin İşbilen’le birlikte belediye meclis salonunda basın toplantısı düzenledi.

“EN ETKİLİ ARAÇ, SİNEMANIN DİLİ”

JES’lerin kurulduğu günden beri birçok çevre sorununun kaynağı olduğunu dile getiren Atay, “Bölgemizde JES’lere karşı bir mücadele sürdürülüyor. Yaşam kalitemizin gün geçtikte düşmesine neden olan bu santraller için halkımız var gücüyle direniyor. Ancak bu direnişimizi kamuoyu baskısı oluşturabilmemiz için ulusal ve uluslararası mecraya taşımamız gerekli olduğu düşüncesindeyiz. Bu konudaki en etkili aracın da sanatın dili olduğunu düşünüyoruz, özellikle de sinemanın. Buradan hareketle Efeler’de Çevre Film Günlerini düzenlemeye başlıyoruz. Çevre filmlerinin gösteriminin yanı sıra bir atölye çalışmasıyla jeotermallerin sosyal dokuya, çevreye ve insana olan etkilerinin anlatıldığı filmlerin üretilmesini hedeflemekteyiz” dedi.

VATANDAŞLARLA GÖRÜŞECEKLER

Bu bağlamda Türkiye’den ve dünyanın farklı ülkelerinden sinemacıları Efeler’e ağırlayacaklarını anlatan Atay, şöyle devam etti: “Meslek odalarıyla, çevre örgütleriyle ve halkla görüşerek bu konudaki senaryolarını hazırlayacaklar. Daha sonra tekrar Efeler’e gelip filmlerini çekecekler. Biten filmleri de ‘Çevre Film Günleri’nde gösterime sunacağız. Filmlerin gösterimlerinde yönetmenleriyle birlikte filmler sonrasında söyleşiler gerçekleştirilecek. Proje boyunca proje ekibi sosyal medya hesaplarından gelişmeleri paylaşacak.”

ULUSLARARASI ARENADA KULLANILACAK

Projenin koordinatörlüğünü üstlenen Tahsin İşbilen ise sinemacıların öncelikle bölgede gözlem yapacağını daha sonra ülkelerine giderek Ekim ayına kadar senaryoları oluşturacaklarını bildirdi. Yazılacak olan filmlerin, uluslararası film festivallerine katılacak nitelikte olacağının altını çizen İşbilen, Katılımcılar alanlarında uzman ve deneyimli yönetmenler. Üretecekleri filmler, uluslararası arenada da kullanılacak. JES’lerin nelere mal olduğunu, sonuçlarının ne olduğunu anlatan filmler yapacaklar. Uluslararası kamuoyunda farkındalık yaratılacak” diye konuştu.