Jeotermal ihalelerine iptal davası

Germencik Doğa ve Çevre Derneği’nce Aydın’da ihalesi gerçekleştirilecek 110 jeotermal tesisin ihalesinin iptali için dava açıldı. Avukat Akın Yakan, “6 Ağustos’a kadar yürütmeyi durdurma kararı bekliyoruz” dedi.

Aydın’da 110 yeni jeotermal tesis alanının 6 Ağustos’ta ihaleye çıkarılması kararı yargıya taşındı. Germencik Doğa ve Çevre Derneği’nce söz konusu kararın iptali istemiyle Aydın 2. İdare Mahkemesi’nde dava açıldı. Aydın Barosu da söz konusu davaya müdahil oldu.

Aydın Barosu Kent ve Çevre Hukuku Komisyonu’nca konuyla ilgili basın toplantısı gerçekleştirildi.

Germencik Doğa ve Çevre Derneği’nin avukatı Akın Yakan, yaptığı açıklamada, ihaleyle ilgili kararın 23 Temmuz’da yayımlandığını, 6 – 8 Ağustos tarihleri arasında ise ihalenin yapılacağını hatırlattı. Aradaki sürenin son derece kısa olduğunu belirten Yakan, “Peki bu ihale edilen alanlar nereler? Aydın’ın hemen hemen bütün ilçeleri bu kapsam dâhilinde. Aydın’ın yüzölçümü 8 bin kilometrekare. İhaleye çıkarılan alan tutarı 3 bin 600 kilometrekare. Aydın’ın yüzde 45 – 50’si ihaleye çıkarılma noktasında. Bu alanların yüzde 90’ı zeytin bahçesi veya birinci sınıf tarım – sulama alanı. Buralarda jeotermal santral ve tesis yapılması yasal olarak olanaklı değil” dedi.

“GÖREVLERİNİ YAPMIYORLAR”

Germencik yöresinde 10 jeotermal santralin 8’inin işyeri açma ve çalıştırma ile iskân ruhsatı olmadığını iddia eden Yakan, “Bu santraller 10 yıldan beri Germencik’ten bu şekilde faaliyette bulunuyor. Sıradan bir vatandaş Aydın’da Doğu Gazi Bulvarı’nda çiğköfteci açmaya çalışsa açtırırlar mı? Bundan dolayı diyoruz Aydın Valiliği görevini yapmıyor. Belediyeler görevini bu nedenle yapmıyor” ifadelerini kullandı.

“VAHİM BİR TABLO”

Jeotermal santrallerin insan sağlığı üzerinde ciddi anlamda etkileri olduğunu savunan Yakan, şöyle devam etti: “Aydın vahim bir tablo yaşıyor. Hızla kirleniyor. Felakete doğru gidiyor. Bu kirliliği şimdiye kadar faaliyette olan 35 santral ve bin kuyu gerçekleştirdi. Bu ihaleyle ne yapılmak isteniyor? 110 tane daha tesis yapılmak isteniyor. Eğer 110 tane daha oluşturulursa 145 tesis, 5 bine yakın kuyu olacak. Biz 35 santral, bin kuyuyla bu kadar ağır tabloyla karşılaşırken, 145 santral ve binlerce kuyuyla Aydın’ın ne kadar kirleneceğini gelin sizler düşünün. 6 Ağustos’a kadar yürütmeyi durdurma kararı bekliyoruz.”

“KİMSE BOŞ YERE YAYGARA KOPARMIYOR”

Aydın Baro Başkanı Gökhan Bozkurt da baro olarak dava açamadıklarını ancak müdahil olduklarını kaydederek, “Baktım, ‘Boş yere yaygara koparıyorlar’ diye milletvekillerimiz açıklama yapmışlar. Tabir o şekilde caizse biz yaygara koparıyoruz ama boş yere yaygara koparmıyor kimse. Herkes kendi insanının derdinde. Canının, ilinin, toprağının, havasının, suyunun derdinde. Hem bu sözü söylüyorsunuz. Siyasetçileri eleştirmeyi sevmiyorum. Fakat bizim ve insanlarımızın canına dokunuyorsa bunu konuşmak durumundayız” diye konuştu.

Enerjinin milli bir mesele olduğunu, kimsenin ‘enerji üretmeyelim’ demediğini vurgulayan Bozkurt, temiz enerji üretilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Basın toplantısında, Aydın Barosu Kent ve Çevre Hukuku Komisyonu Başkanı İsmail Türkbay ile Germencik Çevre ve Doğa Derneği Başkanı Halil Çetinkaya da birer konuşma yaptı. Toplantıya, Kızılcaköylü kadınlar da katıldı.