Kadın cinayetlerine sanatsal tepki

Efeler’de CHP’li kadınlar, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü nedeniyle sokak tiyatrosu düzenledi. ‘Sesimi duyan var mı?’ parolasıyla düzenlenen etkinliğe ilgi yoğun oldu.

CHP Efeler Kadın Kolları Başkanlığı’nca 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü nedeniyle sokak tiyatrosu düzenlendi. ‘Sesimi duyan var mı?’ parolasıyla Millî Aydın Bankası Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinlikte kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetleri protesto edildi. Etkinliği siyah elbiseleriyle izleyen katılımcılar, şiddet karşıtı dövizler taşıdı.

CHP Efeler Kadın Kolları Başkanı Özlem Ekiz, kadına şiddet olaylarının son yıllarda arttığına dikkati çekerek, “Kadına şiddet, kanayan bir toplumsal yaradır. Buna karşı gereken önlemler alınmalı” dedi.

CHP Aydın İl Kadın Kolları Başkanı Ayşe Özdemir de 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü’nün tarihçesinden söz ederek, kadına şiddet ve kadın cinayetleri karşısında caydırıcı cezaların uygulanması çağrısında bulundu.

“BİRÇOK ŞEYİ SİZ ÖĞRETTİNİZ”

Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay ise “Kadınlar olmasaydı erkeklerin hali ne olurdu diye inanın çok düşünüyorum. Yemek yapmasını bilmezlerdi, oturmasını bilmezlerdi, güzel konuşmasını da bilmezlerdi. Giyinmesini bilmezlerdi. Birçok şeyi siz öğrettiniz. Sadece erkeklerin hayatını güzelleştirmekle kalmadınız. Dünyamızı güzelleştirdiniz. Hepinize çok teşekkür ediyorum. İnsan sevdiğine nasıl kıyar? Bunu gerçekten anlamıyorum. Sizin için Büyükşehir Belediye Başkanımızla birlikte elimizden ne geliyorsa yapmaya hazırız” diye konuştu.

CHP Aydın İl Başkanı Ali Çankır ise 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde Konya’da düzenlenen törende Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak’ın söylemlerini eleştirerek, “Vali, sözlü şiddette bulunmuştur. 18 yıldan beri süregelen yönetim anlayışı, topluma bu cesareti veriyor” ifadelerini kullandı.

"İYİ HAL İNDİRİMİ KALDIRILMALI"

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu da “Türk kadını, o Büyük Taarruz’da, cephede, cephe gerisinde omuz omuza savaştı. Bugün geldiğimiz noktada maalesef üzülerek ifade ediyorum ki, her gün bir kadın cinayeti işleniyor. Fakat gazetelere baktığımızda şu kadarcık ve en son satırda yer alıyor insan hayatının değeri bu kadar ucuz mu? Bu konu sadece yılda bir kez dile getiriliyor. İktidar partisinin vekillerine sesleniyorum. En büyük iş size düşmektedir. Parlamentoda çıkaracağınız yasalar daha sıkı ve katı olmalı. İyi hal indirimi acilen kaldırılmalıdır” diye konuştu.

“ZİHNİYET DEĞİŞMELİ”

İnsan onurunu zedeleyen her sözün şiddet olduğunu kaydeden Çerçioğlu, şöyle devam etti: “Bir vekil, ‘bir kadın ulu orta kahkaha atamaz’ dedi. Yine bir vekil, TBMM çatısı altında ‘Bir kadın gece saat 12.00’den sonra eve girerse kötü gözle bakılır’ dedi. Bizim kadın vekillerimiz gece saat 2’ye, 3’e kadar o parlamentoda çalışıyor. Kadın doktorlarımız, hemşirelerimiz, polislerimiz çalışıyor. Bırakın bir kadın, çoluğuyla çocuğuyla bir tiyatrodan, bir sinemadan da dönebilir. İşte bu zihniyetin değişmesi gerekiyor. Önce kadına saygı. Kadın cinayetlerinin son bulmasını diliyorum. Görev parlamentonundur.”

Konuşmaların ardından Çerçioğlu ve beraberindekiler, sokak tiyatrosunda rol alan kadınları tebrik etti. Etkinliği, siyasetçilerin yanı sıra Efeler Kent Konseyi Başkanı Gülsevil Ergünoğlu, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar izledi.