Kadın ressamlar, şiddete hayır diyecek

Kadın Haklarını Koruma Derneği Aydın Şubesince gerçekleştirilen projeyle kadın ressamlar, ‘şiddete hayır’ temasıyla tuval başına geçecek. Ortaya çıkacak sanat eserleri, 25 Kasım’da sergilenecek.


Kadın Haklarını Koruma Derneği Aydın Şubesi, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü öncesinde farkındalık projesine imza attı. Dernek öncülüğünde yapılacak çalışmayla, kadın ressamlar, ‘şiddete hayır’ temasıyla tuval başına geçecek. Ortaya konacak eserler, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde gösterime sunulacak.

"FARKLI BİR ŞEY DENEYELİM İSTEDİK"

Şube binasında gerçekleşen tanıtım toplantısında projeyle ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Habibe Gürer, “Yaklaşık bir buçuk senedir Aydın’daki kadınlarla ilgili birçok çalışmaya imza attık. Ancak hep aynı şeyleri yaparak farklı sonuçlar elde etmeye çalıştık ama bunu başaramadık. Bu sefer farklı bir şey deneyelim dedik” ifadelerini kullandı.

KATKI VERMEYE ÇAĞIRDI

Kadın ressamların da bu öneriye sıcak bakmasının ardından harekete geçtiklerini anlatan Gürer, “Şimdiye kadar 12 ressama ulaştık. Projemiz herkese açıktır. Tüm kadın ressamlarımızı bu projeye katkı vermeye davet ediyoruz. Oluşturulan eserleri 25 Kasım’da sergileyeceğiz.

“9 AYDA 354 KADIN ÖLDÜRÜLDܔ

Türkiye genelinde 2019’un ilk 9 ayında 354 kadının cinayete kurban gittiğini, Aydın’da da 22 Mart’tan beri 4 kadının katledildiğini dile getiren Gürer, katledilen kadınların çoğunun yakınları tarafından öldürüldüğünü anımsattı. Gürer, kadın cinayetlerinin ve şiddetin son bulması için toplumsal duyarlılık oluşturmaya çalıştıklarının altını çizdi.