Kadına yönelik şiddet masaya yatırıldı

Aydın Vali Yardımcısı Ömer Faruk Günay, kadına yönelik şiddetin önlenmesi için çaba gösterdiklerini belirterek, “Bunun birinci yolu da gerek ailede gerek okullarda eğitim olmalıdır” dedi.


Aydın’da Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Koordinasyon, İzleme ve Değerlendirme Toplantısı yapıldı.

Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlığı’nda (YİKOB) gerçekleşen toplantıya Aydın Vali Yardımcısı Ömer Faruk Günay başkanlık etti.

Günay, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, “İnsanın insana şiddete başvurmaması konusunda eğitilmesi gerektiğini, öyle davranmak konusunda terbiye edilmesi gerektiğini düşünmeli ve bu konuda çalışmalıyız. Şiddetin iletişimde araç olmaması gerektiğini sağlamak zorundayız. Bunun birinci yolu da gerek ailede gerek okullarda eğitim olmalıdır. Bir yandan bu çabalarımızı gerçekleştirirken, gerçekleştirmeye çalışırken bir yandan da acı bir gerçekle karşı karşıyayız ki, kadına şiddet devam ediyor. Çabalarımız, bunu azaltmaya, önlemeye yöneliktir” ifadelerini kullandı.

Vali Yardımcısı Günay’ın ardından söz alan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdür Yardımcısı Nurdan Kamal ise kadına yönelik şiddetle mücadelede gerçekleştirilen ve planlanan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

AYDIN’DAN KADES’E 841 İHBAR

Kadın Destek Uygulaması (KADES) hakkında konuşan Kamal, yalnızca kadınların kullanımına açık bu uygulamayla, kadınların ‘yardım butonu’ aracılığıyla 7 gün 24 saat kolluk güçlerine ulaşabileceğini ifade etti.

Kamal, “KADES Türkiye genelinde 545 bin 579 kez indirilmiş olup toplam ihbar sayısı 45 bin 920’dir. İhbar sayısı ilimizde ise 841’dir. Bakanlığımız, Adalet Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı arasında 8 Mart 2015 yılında elektronik kelepçe ile ilgili protokol imzalandı. İlimizin de 2019 yılında dâhil edildiği pilot uygulama kapsamında, Adalet Bakanlığı Denetimli Serbestlik Daire Başkanlığı’nda bulunan elektronik izleme sistemi altyapısı uygulanmaktadır” görüşlerini aktardı.

Toplantıya, İl Jandarma Komutanı Mesut İnan, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Ömer Turan, İl Emniyet Müdürü Yardımcısı Erkin Turgut ile diğer ilgililer katıldı.