Karacasu'ya Safranbolu modeli

Karacasu Belediye Başkanı Zeki İnal, ilçedeki Küçük Arık Sokağı’nın tarihi ve kültürel dokusunu yaşatmak için Kültür Bakanlığı’yla ortaklaşa çalışma yürüttüklerini belirterek, ilçe turizmini Safranbolu’ya benzer bir anlayışla geliştireceklerini kaydetti.


Aydınlı gazetecileri ilçesinde ağırlayan Karacasu Belediye Başkanı Zeki İnal, dünyaca ünlü Afrodisias Antik Kenti gezisi sırasında ilçedeki turizmi geliştirmeye dair çalışmaları anlattı.

‘Turist sana gelmiyorsa sen turiste git’ düşüncesiyle hareket ettiklerini dile getiren İnal, “Turistin ayağına gideceğiz. Nasıl gideceğiz? Afrodisias’ı Karacasu merkeze taşıyacağız. Afrodisias’ı Karacasu merkeze taşımak demek, buradaki bütün dikkat çeken her nesneyi Karacasu’daki mekânlarda yaşatmak. Onları orada turistin beğenisine sunmak. Bunun için çalışmalarımız devam etmekte. Bizim tarihi bir sokağımız var: Küçük Arık Sokağı. Şu an Kültür Bakanlığı’yla birlikte, Kültür Bakanlığı’nın destekleriyle o sokağı bir Safranbolu yapma yolunda, buraya gelen turisti de Karacasu’ya çekmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.

Karacasu’ya ne kadar çok turist gelirse ilçenin gelirinin o denli artacağını kaydeden İnal, ilçenin tanıtımı konusunda basına önemli görevler düştüğünü kaydetti.

UNESCO DÜNYA KÜLTÜR MİRASI LİSTESİNDE

Etkinlikte konuşan Aydın Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cem Ulucan ise “Gazeteci arkadaşlarımızın pandemi döneminde çok yorulduğunu biliyorum. Bu kadar yorucu bir mesleğin içinde, sadece ekonomik değil ruhsal yorgunluk da var. Bu ruhsal yorgunluğu alabilmek için her ay sosyal faaliyet yapmak gibi kararımız vardı. Bu ay da Karacasu’yu ziyaret ettik. Başkanımızla doğa yürüyüşü yapmaya karar verdik. Nazik daveti için teşekkür ediyorum” dedi.

Aydın Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Semra Şener ise Afrodisias Antik Kenti’nin UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde olmasının çok değerli olduğuna değindi. Böylesi tarihi ve kültürel güzellikleri barındıran bir ilçenin daha fazla turist çekmesi gerektiğinin altını çizen Şener, Avrupa Birliği fonlarından destek alınmasının önemine işaret etti.