Kendirlioğlu: Pamuk üreticisi yalnız bırakıldı

Efeler Ziraat Odası Başkanı Mehmet Kendirlioğlu, pamukta müdahale alımı yapılmamasını eleştirerek, “Pamuk üreticisi yalnız ve öksüz bırakıldı. Bu, ülke ekonomisinin öksüz bırakıldığı anlamına gelir” dedi.

Efeler Ziraat Odası Başkanı Mehmet Kendirlioğlu, pamukta müdahale alımı yapılmaması nedeniyle üreticilerin zor durumda kaldığını ifade ederek, “Pamuk üreticisi yalnız ve öksüz bırakıldı” yorumunu yaptı.

Pamuğun diğer tarım ürünlerinde olduğu gibi müdahale alımına dâhil edilmediğini kaydeden Kendirlioğlu, “Yaklaşık 2 aydır, pamukla ilgili gezmediğimiz, derdimizi anlatmadığımız hiçbir kurum kalmadı. TBMM’de grubu bulunan partiler, bölge milletvekillerimiz, bakanlığımız ve ilgili kurumların tamamına konuyu ilettik. Ancak pamuğun bu zor durumunu, çiftçimizin bu zor durumunu ya biz anlatamadık ya da karşı taraf anlamak istemedi. Onu bilemiyoruz. Şu anda pamuk çiftçisi kaderiyle baş başa bırakıldı” dedi.

“GELECEK YILLARA DA YANSIR”

Pamuğun stratejik bir ürün olduğunun altını çizen Kendirlioğlu, şöyle devam etti: “Pamuk, ekim alanları daraldığında diğer ürünler bunun yerine geçer. O ürünlerin arz fazlalığı da fiyat dengesini bozar. Pamuk çiftçisi, eğer pamuktan uzaklaşırsa tekrar geriye dönmez. Herhalde pamuğu topraktan yetişmiyor gibi algılamadılar. Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) devreye girmesini, kendi bünyelerinde alım anlamında değerlendirmedik. Birliklerin, kooperatiflerin devreye sokularak, TMO’nun finansman sağlayarak, müdahale alımı yapılmasını söyledik. Bu olmazsa durumun sıkıntılı olduğunu söyledik. Önümüzdeki yıllara da bu yılın sıkıntıları yansıyacaktır. Primin 1.25 kuruş olması gerektiğini söyledik. Önümüzdeki yıl da bu pamuğun ekilmesi için bunun hemen açıklanmasını istedik.”

“BAŞKA BAHARA KALDI”

Pamukta müdahale alımı için vaktin artık geç olduğunu anlatan Kendirlioğlu, “Bugün TMO ‘müdahale alımı yapmak istiyorum’ dediğinde 15 günü bulur. 15 gün sonra zaten hasat bitmiş olur. TMO’nun devreye girmesi geçti. Bir başka bahara kaldı maalesef. Pamuk üreticileri yalnız ve öksüz bırakıldı. Pamuk üreticisinin öksüz bırakılması ülke ekonomisinin öksüz bırakıldığı anlamına gelir” diye konuştu.

Kendirlioğlu, Türk çiftçisinin kendi ürettiği pamuğun daha yüksek katma değere karşılık geldiğini ifade ederek, yetkilileri, pamuk üreticilerinin taleplerine kulak vermeye davet etti.