Kendirlioğlu: Pamukta tehlike çanları çalıyor

Efeler Ziraat Odası Başkanı Mehmet Kendirlioğlu, pamukçunun zor durumda olduğunu belirterek, “Pamukta tehlike çanları çalmaya başladı. Pamukta müdahale alımının yapılmasını istiyoruz” dedi.


Efeler Ziraat Odası Başkanı Mehmet Kendirlioğlu, pamukta müdahale alımı yapılmasını istediklerini söyledi.

Kendirlioğlu, yaptığı açıklamada, pamukta sıkıntının büyük olduğunu dile getirerek, “Girdi maliyetleri, bilhassa pamuk tarımında, geçen seneye göre yüzde 60’lara, yüzde 70’lere varan oranda arttı. Fiyatlar henüz hasat başlamadan geçen seneki fiyatların seviyesine düştü. Bizim endişemiz bu fiyatların daha aşağı düşmesiyle ilgili. Bu konuda bir an önce tedbir alınmalı. Prim bir an önce açıklanmalı. Bu başta geliyor. Geçen sene 80 kuruş aldığımız primi enflasyon payının üstüne koyduğumuzda en kötü ihtimalle 1 lira 25 kuruş olması gerektiğini söylüyoruz. Bu primin de yaz aylarında değil, pamuk üreticisinin tarlaya indiği nisan ayında ödenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Yüzde 70, yüzde 30 şeklinde iki parça ödenmesini de kabul etmiyoruz. Bu, çiftçinin fazla işine yaramıyor. Bu prim nisan ayında verilirse çiftçimiz kredileri bankadan en az miktarda alır” dedi.

“4 BUÇUK LİRADAN AZ OLMAMALI”

Pamukta müdahale alımının yapılması gerektiğini düşündüklerini kaydeden Kendirlioğlu, şöyle devam etti: “Pamuk müdahale alımının yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Bizim yaptığımız maliyet tablosunda takriben ortalama 4 buçuk lira civarında maliyetimiz var. Aydınlı çiftçiler olarak bizim talebimiz 4 buçuk liradan aşağı pamuk düştüğünde devletimizin müdahale alımı yapması. 2000’lerden önce böyle devam ediyordu. Ege Bölgesi’nde pamuk birliği ve kooperatifler var. Devletin kooperatifleri desteklemesi, kooperatiflerin üyeleri desteklemesi anlamına gelir. Karadeniz’de fındık, Marmara’da ayçiçeği, Sakarya yöresinde mısır üretiminde bu şekilde yapılıyor. Müdahale alımını pamukta da istiyoruz. Bu rakam 4 buçuk liradan aşağı olmamalı.”

“TEKSTİLDE PAMUĞA İHTİYAÇ VAR”

Bu konuda Toprak Mahsulleri Ofisi’nin finansal anlamda devreye sokulabileceğini ifade eden Kendirlioğlu, “Onların gözetiminde kooperatif ve birlikte alım yapılabilir. Pamukta tehlike çanları çalmaya başladı. Pamuk çiftçisi, üretime 4 – 5 sene ara verirse bir daha dönmez. Bunun geçmişte örnekleri var. Adana’da var, farklı bölgelerde var. Tekstil sanayisinde pamuk hammaddesine ihtiyaç var. Pamuk ekim alanlarının genişlemesi anlamında müdahale alımları, desteklemeler ve prim ödemeleri çok önemli” diye konuştu.

4 Eylül Çarşamba günü Ankara’ya gideceğini aktaran Kendirlioğlu, Aydın İli Ziraat Odaları Koordinatörü olarak, pamuk üreticisinin sorunlarını Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye ileteceğini sözlerine ekledi.