Kendirlioğlu: Şûra, Türk tarımına yön verecek

3. Türkiye Tarım ve Orman Şûrası’nın önemine işaret eden Efeler Ziraat Odası Başkanı Mehmet Kendirlioğlu, “Tüm paydaşlar oradaydı. Türk tarımına yön verecek kararlar alındı” dedi.

Aydın Ziraat Odaları Koordinatörü ve Efeler Ziraat Odası Başkanı Mehmet Kendirlioğlu, 3. Türkiye Tarım ve Orman Şûrası’yla ilgili, “Türk tarımına yön verecek kararlar alındı” ifadesini kullandı.

18 Kasım’da başlayan şûraya katıldığını dile getiren Kendirlioğlu, “İki gün süreyle komisyon çalışmaları gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanımızın konuşmalarıyla şûra kapandı. Tarımın Türkiye’deki geleceğiyle ilgili yapılması gerekenler konuşuldu. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yaklaşık 3 ay önce açtığı bir internet sayfası var. Buralara gerek çiftçilerimiz gerek ziraat odaları gerekse de tarımla ilgili tüm paydaşlar sorunlarını ve çözüm önerilerini iletti. 30 bin civarında veri elde edildi. Bunların tamamı komisyonlar tarafından önce illerde değerlendirildi. Dosya haline getirilerek, şura başkanlığına gönderildi. İnternet ortamından alınan bilgiler toparlandı. Büyük bir dosya hazırlandı. Türk tarımının gelecekteki durumu, desteklemeler, planla ilgili, ürünle ilgili çalışmalar… Tarımla ilgili aklınıza gelen tüm çalışmalar değerlendirildi” diye konuştu.

“HER KESİMİN FİKİRLERİ ALINDI”

Şûrada Türk tarımına yön verecek kararların alındığını kaydeden Kendirlioğlu, “Bu şuraya olumlu bakıyoruz. Çünkü tüm paydaşlar oradaydı. Bizi sevindiren konu, her kesimin fikirlerinin alınması oldu. Gerek üreticilerin kooperatiflerin ticaret yapanların üniversitelerin, tarımla ilgili tüm paydaşlar fikirlerini ve çözüm önerilerini beyan ettiler” değerlendirmesinde bulundu.