Kılıçdaroğlu: Türkiye'ye 6 ayda nefes aldıracağız

Partisinin 81 ildeki kadın kolları başkanlarıyla Kuşadası’nda bir araya gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Türkiye’ye 6 ayda nefes aldıracağız. Ahlakımızla, edebimizle, adalet duygumuzla geleceğiz. Cebimize değil, halka, millete çalışacağız” dedi.


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Kadın Kolları tarafından ‘Kotalar bize dar, hedefimiz iktidar’ parolasıyla Kuşadası’ndaki bir otelde düzenlenen toplantıya katıldı.

Toplantının basına açık bölümünde gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu, CHP’li kadınlara partiyi iktidara taşıma yolunda yapılması gerekenleri anlattı, olası bir CHP iktidarında gerçekleştirecekleri projeleri açıkladı.

İktidara geldiklerinde İstanbul Sözleşmesi’ni yeniden yürürlüğe koyacaklarını vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Kadına şiddet kabul edilemez. Gittiğiniz yerlerde asgari ücretlerden şikâyetler gelecektir, geçinemiyoruz diye gelecektir. Her yerde rahatlıkla şunu söyleyebilirsiniz: iktidar olduğumuzda asla ama asla asgari ücretten vergi almayacağız. Adı zaten asgari ücret. Neyini vergiliyorsunuz bunun? Kadın istihdamını özendireceğiz. Kadın işsizliği yüzde 34. Bir ayıptır bu. Üniversiteyi bitirmiş, çift diploması var. İş bulamıyor. Bu ayıba son vereceğiz. Büyük kentlerde merdiven altı atölyelerde kadınlar çalışır, büyük bir kısmı sigortasız. Seslerini çıkaramıyor. Kayıt dışı çalışmayla mücadele edeceğiz. Herkesin sigortalı olması lazım. Gelecek güvencesinin kadına sağlanması lazım” dedi.

“SORUNLARI ÇÖZMEYE TALİBİZ”

Kadının her alanda liyakate uygun olarak yönetici konumunda olabilmesi gerektiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Hak isteyeceksiniz. Dolayısıyla üniversiteyi bitirdiyseniz, kamuda belli bir göreve geldiyseniz, orada yükseldiyseniz kadın olduğunuz için önünüz kesilmemeli.

Yine söyleyin, yönettiğimiz bütün kentlerde, özellikle yoksul mahallelerden başlayarak kreş açıyoruz. Kadın güven içinde gelmeli, çocuğunu kreşe bırakabilmeli. Alışverişe, taziyeye gitmeli. Güven içinde bırakabileceği, çocuğun sosyalleşeceği, rahatlıkla beslenebileceği mekânlara ihtiyaç var. Bizim belediyelerimiz bunları yapıyor. Belediye başkanlarına verdiğim ilk talimat yoksul mahallelerden başlayarak kreş açın. Yaşlılar için de mekânlar oluşturmamız lazım” diye konuştu.

Siyaseti etnik kimlik, yaşam tarzı ve inanç üzerinden yapmadıklarının altını çizen Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: “Biz, sosyal kimlikler üzerinden siyaset yapıyoruz. Her sosyal kimliğin sorunları var, biz o sorunları çözmeye talibiz. CHP iktidarında mülakat sınavı tümüyle kaldırılacak. KPSS’yi kim kazanıyorsa, aynen yerleştirilecek. Gittiğiniz her yerde bunu söyleyeceksiniz. KPSS tek sınav olacak. Kim kazanıyorsa ataması yapılacak. Bunu sadece merkezi yönetimi için değil, yerel yönetim için de aynı kuralı getireceğiz. Fakir fukaranın çocuğu sınavı kazandığı halde ‘sen bizden değilsin’ diye elenmeyecek. Alın teriyle, hakkıyla kazanacak.”

“ASLA KARAMSAR TABLO ÇİZMEYİN”

Hiç kimseyi aç ve açıkta bırakmayacaklarına dikkati çeken Kılıçdaroğlu, “Herkes bilecek ki, bu devlet sosyal devlettir, fakir fukaranın yanında duran devlettir. O devleti sosyal devlet yapacak olan parti de CHP’dir. İktidar olduğumuzun en geç 2 yıl içinde bütün Suriyeli kardeşlerimizi kendi ülkelerine göndereceğiz. Davulla zurnayla göndereceğiz. Taziye ziyaretlerini kaçırmayın. Acı günlerinde insanların yanında olun. Tasada ve kıvançta beraber olduğumuz bilsinler. Acılı günlerinde onların yanında olduğumuzu bilsinler. Bu çok değerlidir. Asla çok karamsar tablo çizmeyin. Bir umutsuzluk tablosu çizmeyin. Türkiye güçlü bir ülke. Tüm sorunlarını çözebilir. 6 ayda nefes aldıracağız. Türkiye’ye 6 ayda nefes aldıracağız. Öyle bir yıl, 5 yıl değil. 6 ayda bu ülkeye nefes aldıracağız. ‘Oh be’ diyecekler” dedi.

Kemal Kılıçdaroğlu, “Zorbalık, zulüm, zam yağmuruyla bu milleti mahvettiler. Ahlakımızla, edebimizle, adalet duygumuzla geleceğiz. Cebimize değil, halka, millete çalışacağız. Aydın’ı Aydın gerçekten yapan Topuklu Efe’ye de, diğer belediye başkanı arkadaşlarıma da selamlar…

Unutmayın, geliyor gelmekte olan” sözleriyle konuşmasını tamamladı.

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, CHP İl Başkanı Ali Çankır ve Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel’in de konuşma yaptığı etkinlikte Kılıçdaroğlu, partiye üye olan gençlere rozet taktı.