Kılıçdaroğlu: Türkiye'yi aydınlığa çıkaracağız

Aydın’da kanat önderleriyle buluşan CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, iktidarın politikalarını eleştirerek, “Demokratik yollarla, birlikte Türkiye’yi aydınlığa çıkaracağız. Daha güzel, umutlu bir Türkiye’yi birlikte inşa edeceğiz” dedi.


Aydın temasları kapsamında Şükran Güngör – Yıldız Kenter Kültür Merkezi’nde kanaat önderleriyle buluşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. İktidarın politikalarını eleştiren ve ‘şeffaf yönetim’ vurgusu yapan Kılıçdaroğlu, “Türkiye’yi aydınlığa çıkaracağız” mesajını verdi.

Ülkenin ciddi sorunları olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, “Bir buhran mı var? Evet, bir buhran var. Yüz binlerce çocuk, gerçekten yardıma muhtaç mı? Evet, yardıma muhtaç. 21’inci yüzyılın Türkiye’sinde böyle bir tablo doğru mu? Asla doğru değil. Nasıl çıkacağız? Evet, çıkmak zorundayız. Çıkaracak olanlar kim? Siyaset kurumu. Siz esnafa gel de Türkiye’yi kurtar demiyorsunuz. Esnaf zaten geçim derdinde. Sanayici ‘yatırım yapacağım, önümü göremiyorum’ diyor. ‘Dolar, avro ne olacak bilemiyorum’ diyor. Üniversitede okuyan veya mezun olan öğrenci ‘nerede nasıl iş bulacağım?’ diyor. ‘O zaman dışarıya gideyim’ diyor. Bu tablo, Türkiye’nin hak ettiği bir tablo değil. Bu tablodan çıkmamız lazım. Çıkaracak olan siyaset kurumudur” dedi.

“128 MİLYAR DOLAR NEREDE?”

Hesap vermeyen bir siyasetin demokrat olamayacağına dikkati çeken Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: “Hesap vermeyen bir siyaset demokrat olamaz. Vatandaş vergimi veriyorum diyorsa o parayı harcayan idarenin de vatandaşına hesap vermesi lazım. ‘Ben senin paranı şuraya harcadım’ demesi lazım. Biz de bilmeliyiz ki, ödediğimiz vergiler şuralara harcandı diye. Yollar yapılıyor, yapılsın. Kimsenin itiraz ettiği yok. Havaalanları, şehir hastaneleri… Olur yapabilirsiniz. Sorduğumuz çok basit bir soru var. Kaça yaptınız? Bunun cevabını alamıyoruz. Sadece ben değil. TBMM’deki 600 milletvekili de bilmiyor. Devlet sırrı… Bugüne kadar hastaneler yapılırken devlet sırrı değildi. Havaalanları, yollar yapılırken devlet sırrı değildi. Kimisi hayatta, kimisi aramızdan ayrıldı, Allah rahmet eylesin. Pek çok yönetici bunları açıklardı. Bir soru sorduk. 128 milyar dolar nerede diye? En basit soru. Merkez Bankası’nın kasasında olan 128 milyar dolar nerede diye? Merkez Bankası’nın parasının nereye gittiği sorulur mu diyor devleti yönetenler. Sorulur. Dünyanın her tarafında, bütün demokrasilerde sorulur. Niye bu soruyu soruyorsunuz? Çiftçide, esnafta sorunumuz var. Pek çok alanda sorun var. 10 milyonu aşkın işsizimiz var. Türk Lirası eriyor. Amerikan doları, avro, Türk Lirası karşısında sürekli değer kazanıyor.”

“KİMSE VATANDAŞTAN KORKMASIN”

İktidara, “Sandığı koyun milletin önüne. Seçim yapalım” sözleriyle seslenen Kılıçdaroğlu, “Demokrasilerde kural budur. Kimse vatandaştan korkmasın, kaçmasın. Vatandaş seni tekrar seçerse başımın üstüne. Bu olmaz diyorlar. Bu olmazsa vatandaş bu yükü daha çok çekecek. Yük giderek ağırlaşacak. İktidarın belli stratejileri olmalı. Devletin saydam olması lazım. Devleti yönetenlerin ahlaklı olması lazım. Devleti yönetenlerin vatandaşın ödediği her kuruşun hesabını millete vermesi lazım. Bunu yaparken de onur ve gurur duyması lazım. Herkesin can ve mal güvenliğinin sağlanması lazım. Bunun adı nedir? Demokrasidir. Demokrasinin olmadığı yerde can ve mal güvenliği yoktur. Sanayici önünü görecek, yatırım yapacak. Yabancı sermaye gelecek, yatırım yapacak. Düşünce özgürlüğü olacak. Gazeteciler rahatlıkla yazacak. Siyasi otorite rahatlıkla eleştirilecek. Bir siyasi partinin en çok ihtiyaç duyacağı şey eleştiridir. Çünkü bir yerde bir eleştiri boşuna yapılmaz” sözlerine yer verdi.

“AYDIN TEKSTİL PARK’A İMRENDİM”

Türkiye’nin üretmesi gerektiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, sosyal devletin önemine işaret ederek, “Hiç kimsenin aç ve açıkta kalmadığı bir Türkiye’yi inşa etmek zorundayız. Belediye başkanlarımıza söyledik. Sizin görev yaptığınız yerde bir tek çocuk yatağa aç girmeyecek. Eğer o çocuk o gece açsa siz uyumayacaksınız. Sosyal devlet budur. Fakirin fukaranın yanında olan devlet sosyal devlettir. Çok güzel bir şey yaptı Aydın Büyükşehir Belediye Başkanımız. Orayı (Aydın Tekstil) kamulaştırdı. Yemyeşil alan, gezdim. Gerçekten imrendim. Çocuklar için olağanüstü güzel bir kreş yapmış. Dedim, çocuk olmak varmış. Kim için yapıyor bunları? Aydınlılar için yapıyor. Orayı beton ormanına döndürmek mümkündü. Çok büyük binalar yapabilirdiniz. Daracık sokaklar yapabilirdiniz. Ama hayır, biz tabiatın bir parçasıyız. Bizim de ağaç, kuş görmeye hakkımız var. Ekosistemi koruma görevimiz var” değerlendirmesinde bulundu.

“TARİHİ SORUMLULUĞUMUZ VAR”

Türkiye’nin esnafı, sanayicisi, işçisi ve emeklisiyle dost olduklarını aktaran Kılıçdaroğlu, şu görüşleri dile getirdi:

“Biz bir ittifak oluşturduk. Adına Millet İttifakı dedik. Hepimiz ne diyoruz? Demokrasi, güçlendirilmiş parlamenter sistem diyoruz. Hepimiz kalkınan, büyüyen Türkiye diyoruz. Bütün bunların hepsini gerçekleştireceğiz. Ama sizlerin oylarıyla. Demokratik yollarla, birlikte Türkiye’yi aydınlığa çıkaracağız. Mustafa Kemal Atatürk, cumhuriyeti kurduğunda, Kurtuluş Savaşı’nı verdiğinde bütün mazlum ülkelerin önderi oldu. Bütün mazlum ülkeler Mustafa Kemal’in yaptığı devrimleri kendi ülkelerinde de yapmak için çaba harcadılar. Cumhuriyetin ikinci yüzyılına giriyoruz. Birinci yüzyıl bitmek üzere. İkinci yüzyılda tarihin bize yüklediği sorumluluklar var. Yeni, ahlaklı, akılcı, halkını düşünen, israftan kaçınan, her kuruşun hesabını millete veren yeni bir siyaset anlayışına ihtiyacımız var. Bunu bulunduğunuz her ortamda anlatmanız gerekiyor. Sözüm var, bu ülkede yoksulluğu bitireceğim. Bu ülke çok zengin bir ülke. Kaynakları zengin olan bir ülke. İnsan kaynağı da zengin olan bir ülke. Genç nüfus aslında en büyük zenginliğimizdir. Bu tabloyu değiştireceğiz. Daha güzel, umutlu bir Türkiye’yi birlikte inşa edeceğiz.”

CHP Aydın İl Başkanı Ali Çankır ile Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun konuşma yaptığı etkinliğe, CHP Aydın milletvekilleri Bülent Tezcan, Hüseyin Yıldız ve Süleyman Bülbül, İYİ Parti Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin ile ilçe belediye başkanları da katıldı.