Kist hastalığına dikkati çektiler

Sağlık Bakanlığı’nca kist hastalığına dikkati çekmek amacıyla hazırlanan bilgilendirici broşürler, İl Sağlık Müdürlüğü ekiplerince Aydın genelinde dağıtıldı.

Sağlık Bakanlığı, kist hastalığıyla ilgili bilgilendirici broşürler hazırlayarak, İl Sağlık Müdürlüğü marifetiyle vatandaşlara dağıtıldı.

“Kistli sakatatları hayvanlara yedirmeyin, derin bir çukura gömün” ifadesinin yer aldığı broşürlerde kist hidatiğin insanların iç organlarında kistler oluşturan bir hastalık olduğuna, genellikle köpeklerin dışkısıyla insanlara bulaştığına dikkat çekildi.

KORUNMA YOLLARI

Broşürlerde hastalıktan korunma yöntemleri ise şöyle sıralandı: “Kurban kesimi için özel kesim yerlerini kullanın. Kesimi veteriner hekim gözetiminde yapın. Kurban Bayramı’nda kestiğiniz hayvanların kistli sakatatlarını köpeklerinize yedirmeyin, derin bir çukura gömün. Köpeklerinizi yılda 4 kez iç parazitlere karşı aşılatın. Çocuklarınızın eve gelince ellerini sabunlu suyla yıkamalarını sağlayın. Hayvanlara dokunduktan sonra ellerinizi mutlaka sabunlu suyla yıkayın. Sebze ve meyveleri iyice yıkadıktan sonra yiyin. Kaynağını bilmediğiniz suları içmeyin.”